Azbest wciąż zalega na sądeckich dachach

11.03.2020

Eternitowe płyty zalegające na dachach, zawierają do ok. 13% rakotwórczego azbestu. Warunki atmosferyczne, przede wszystkim deszcz, zmywa przez lata pokrywę płyty i uwalnia do powietrza szkodliwe niewidocznego dla oka, mniejsze od włosa, azbestowe włókna.

W drugiej połowie XX wieku produkcji eternitowych płyt, które uznano za szkodliwe zaprzestano w Europie Zachodniej. W Polsce zakazano ich produkcji w 1998 roku, a niedługo później w życie weszły programy, których celem jest usuwanie szkodliwego tworzywa z polskiego budownictwa. Jaki wpływ na zdrowie człowieka może mieć wieloletnie mieszkanie pod azbestowym dachem? Bardzo negatywny, choć o wiele gorsze jest mieszkanie w okolicy azbestowych śmieci.

Dramatyczne skutki dla naszego zdrowia może mieć samodzielna próba pozbycia się eternitu, który wchłonięty przez drogi oddechowe, może nawet po kilkudziesięciu latach ujawnić się w organizmie bardzo ciężkim, nieuleczalnym, zazwyczaj niosącym śmierć, w postaci międzybłoniaka opłucnej. Powinniśmy zdać sobie raz na zawsze sprawę z tego jak potężna jest toksyczność azbestu i nigdy nie próbować usuwać go na własną rękę, apeluje Robert Bakalarz, sądecki onkolog i pulmonolog:

– W trakcie kiedy próbujemy to sami usuwać, albo coś naprawiać, coś poprawiać – chodzi o to, że wszędzie gdzie może się coś złamać, gdzie coś wiercimy, gdzie coś ruszamy, wtedy narażenie jest największe. Powinny to robić wyspecjalizowane ekipy, w specjalnych maskach i strojach, które chronią przede wszystkim układ oddechowy.

W całej Polsce usuwanie wyrobów azbestowych z budownictwa zaczęło się rządowym rozporządzeniem. Do opracowania specjalnych programów zobowiązane zostały samorządy. Tak jest również na Sądecczyźnie, gdzie Starostwo Powiatowe uruchamia potrzebne programy. Ten najnowszy, pod nazwą ,,’Program usuwania odpadów zawierających azbest z terenu powiatu nowosądeckiego’, przewiduje jego usunięcie w latach 2019-2020, 3 tony tego materiału. W ubiegłym roku usunięto już ponad połowę z zaplanowanej liczby szkodliwej substancji. Warto podkreślić, że dla mieszkańca program jest darmowy. Przewiduje on specjalistyczną usługę usunięcia, spakowanie oraz wywiezienia azbestu na składowisko odpadów niebezpiecznych. Powiat korzysta w tym celu ze środków zewnętrznych:

– Przez ostatnie trzy lata wspieramy się z środkami w legalnego programu operacyjnego województwa małopolskiego. Tam jest takie działania: rozwijanie systemu gospodarki odpadami. W tym roku ten program się kończy, czynimy starania o dalszy nabór, zobaczymy jak to wyjdzie. W każdym bądź razie na ten rok mamy zapewnienie finansowania na około 200 – 220 wniosków, a tych wniosków mamy 280 – mówi nam Stanisław Ryba, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu.

Warto wiedzieć, że gminy przeprowadzają na swoim terenie specjalną inwentaryzację azbestu. Każdy mieszkaniec może zgłaszać wniosek Starostwa Powiatowego, które pół na pół z gminą, opłaca firmę zajmującą się wywożeniem azbestu. Usuwanie przez specjalistyczną firmę opłaca właściciel danej posesji. O to jak wygląda to w gminie Nawojowa, i ile wynosi tam liczba wniosków – zapytaliśmy Marcina Wiktora

– Takich wniosków w ciągu roku jest około dziesięciu. Mniej więcej ta ilość utrzymuje się na stałym poziomie. Mieszkańcy są raczej zadowoleni z obsługi. Jest firma, która przyjeżdża i odbiera z posesji bezpośrednio.

Jak widać problem azbestu obecny jest wśród nas cały czas. Od 20 lat usunięto z powiatu sądeckiego ok. 40 % eternitu. Graniczną datą do weryfikacją całego programu na skalę Polski jest rok 2032. Wtedy okaże się czy udało się oczyścić kraj z rakotwórczego tworzywa. Bardzo dobrze, że działają specjalne programy i apelujemy do mieszkańców Sądecczyzny, aby zgłaszali się do swoich jednostek samorządu terytorialnego, jeśli w swoich gospodarstwach lub na domach mają cały czas toksyczne tworzywo. Przypominamy, że usuwanie azbestu przez profesjonalną firmę opłacamy sami, ale jego wywóz bądź utylizację już nie.  Wystarczy tylko dowiedzieć się w swojej gminie lub starostwie a aktualnym programie i po prostu złożyć wniosek. Tak mało, a tak wiele dla naszego bezpieczeństwa. Warto nadmienić że zazwyczaj azbest usuwany jest z domu wtedy, gdy mieszkańcy po prostu mają pieniądze na wymianę dachów.

Posłuchaj:
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Bogdan Łęczycki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN