Badania genetyczne pomogą zidentyfikować zamordowanych w 1939 roku mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego.

11.12.2019

Pracownicy z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie pobrali materiał do badań od członków rodzin zabitej przez Niemców ponad 40 osobowej grupy ludzi.

Żywe są wspomnienia z tamtych dni wśród członków rodzin zamordowanych mieszkańców regionu.

– Pamiętam z opowiadań babci, żony rozstrzelanego dziadka, które mówiła, że oni oglądali przez szpary moment egzekucji. Najprawdopodobniej ci biedacy, tak jak i nasz dziadek, w tym lesie zostali rozstrzelani.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest historyk i pracownik Urzędu Gminy Tarnów, Adam Ryba.

– To jest rzecz niezwykła, że po tylu latach udaje się odnaleźć miejsce pochówku i istnieje szansa zidentyfikowania tych ofiar. To jest najważniejsze. Ofiary przestają być anonimowe, a mogiły bezimienne.

Pomoc w procesie badań i identyfikacji zwłok zdeklarowała poseł PiS Anna Pieczarka. Jak mówiła RDN, prywatnie ten temat ją bardzo dotyka, bo pochodzi właśnie z Koszyc.

– Teren cmentarza, tzw. Żabianki, był nam znany już od lat dziecinnych. Byliśmy tam, chodziliśmy, żeby zapalić znicze czy złożyć kwiaty. To spotkanie dla tych rodzin jest bardzo istotne. Dokonam wszelkich starań, aby te badania zostały jak najwcześniej przeprowadzone. Żeby tożsamość, miejsce, lokalizacja tych pomordowanych była znana. Żeby w odpowiedni sposób można było czcić pamięć.

Proces identyfikacji może potrwać nawet kilka lat.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Adam Ryba
Anna Pieczarka
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN