Bajki dla dzieci, podcasty, a nawet hip-howa piosenka. Ruszyła interaktywna akademia prawa

13.01.2022

– Chcemy ustrzec młodych ludzi przed licznymi zagrożeniami jakie czekają na nich w sieci i nie tylko – mówią twórcy mobilnej platformy.

Na stronie znajdziemy treści przeznaczone dla dzieci i młodzieży, które mają przybliżać problemy prawne, z jakimi może zderzyć się młody człowiek.

– Chcieliśmy zrobić to w łatwy i przystępny sposób – mówi jedna z inicjatorek projektu, prezes fundacji Podaruj Dzieciom Promyk Słońca, Katarzyna Macoń.

Dodatkowo, młodzież za pomocą platformy będzie mieć możliwość bezpośredniego kontaktu z prawnikiem.

– Platforma ma za zadanie urozmaicić nauczycielom prowadzenie zajęć na przykład w formie godzin wychowawczych, a także równocześnie pomóc w rozwiązywaniu problemów szkolnych, bo nie zawsze szkoła jest w stanie pomóc uczniowi już od strony prawnej, a tutaj akurat poprzez platformę uczniowie mają możliwość skontaktowania się z nami.

Na platformie zobaczymy między innymi bajkę ‘Internetowe szaleństwa Chomika Paragrafa’, której autorem jest mecenas Konrad Kozioł. Są też podcasty z zakresu prawa cywilnego i karnego, a także filmy edukacyjne przeznaczone do zajęć dydaktycznych. Lektorem w tych materiałach jest ambasadorka akcji, aktorka i mecenas Joanna Jabłczyńska.

Do tworzenia materiałów na platformę włączyli się także tarnowianie. Za stronę graficzną odpowiedzialna była między innymi uczennica Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie Aleksandra Toczek, a tarnowska policja pomagała w przygotowaniu treści na stronę.

– Wspólnie nagraliśmy jeden taki prolog dotyczący pishingu, czyli podszywania się innej osoby pod nasze osoby. Mam nadzieję, że to jakoś dotrze do tych ludzi, że nie będziemy tak bezkarnie buszować po tym Internecie, a młodzież, która w tym momencie bez sieci praktycznie nie istnieje może się zastanowi, że może paść ofiarą oszustów – mówi rzecznik tarnowskiej policji asp. sztab. Paweł Klimek.

Projekt został sfinansowany ze środków województwa małopolskiego, a honorowy patronat nad nim objęła Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że te zawiłości i przepisy prawne są bardzo skomplikowane i szczególnie ten młody człowiek nie zawsze jest w stanie odnaleźć się w gąszczu przepisów prawnych. Dlatego chcemy edukować młodzież w tym zakresie.

Wszystkie materiały są dostępne na stronie www.akademiaprawa.com. Treści na niej zamieszczone są w pełni darmowe.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Wawrzyńczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN