Bakterie coli w tarnowskim źródełku przy ulicy Orkana

23.06.2022

Woda ze źródełka przy ulicy Orkana w Tarnowie jest niezdatna do picia – informuje tarnowski sanepid. Jej spożycie może skutkować zaburzeniami układu pokarmowego.

– To miejsce jest źródłem wody awaryjnej i nie powinno służyć do codziennego zaopatrzenia – zaznacza zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie Danuta Litwin-Żywiec.

– Badania wykonane przez pracowników inspekcji sanitarnej zarówno 7 jak i 14 czerwca wykazały znaczne przekroczenie dopuszczalnej liczby bakterii. Te przekroczenia są na tyle duże, że wystosowaliśmy do Urzędu Miasta informacje o jakości wody, ze studni publicznej i konieczności oznakowania studni informacją o nieprzydatności wody do spożycia przez ludzi.

To nie pierwszy taki przypadek w ostatnim czasie.

– Tej wody nie da się zdezynfekować, bo to nie jest studnia tylko źródełko. W związku z tym niemożliwe jest wykonanie zabiegów dezynfekcyjnych. Ta woda co jakiś czas się filtruje i jej jakość się poprawia. Nie da się zagwarantować kiedy woda będzie zdatna lub niezdatna do spożycia, wpływ na to mają m.in. opady deszczu i geologiczne wpływy.

Nie wiadomo przez jak długi czas źródło wody będzie nieczynne.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN