Co z banerami po wyborach? Niektóre pomogą bezdomnym zwierzętom

24.10.2018

Plakaty i banery wyborcze powoli znikają z krajobrazu miast i gmin. Szczególnie w Nowym Sączu kandydaci bardzo chętnie prezentowali się w taki sposób wyborcom. Mieszkańcy miasta wybierali aż spośród 7 kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta miasta. 

Niektórym mieszkańcom taka forma promocji kandydatów nie przypadła do gustu. Nastroje mieszkańców potwierdza Maria Zięba, dyrektor sądeckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. – Niejednokrotnie odbieramy telefony od zdenerwowanych mieszkańców, którzy twierdzą, że mają dość oglądania niektórych twarzy i pytają kiedy zrobimy z tym porządek. Mieszkańcy podkreślają, że niektóre materiały zaśmiecają ulice i oczekuje posprzątania miasta – dodaje.

Zgodnie z przepisami komitety wyborcze mają po wyborach 30 dni na usunięcie plakatów i banerów z wizerunkami kandydatów.

Jednak niektórzy zabrali się do sprzątania zaraz po zakończeniu wyborów. – Rozpocząłem sprzątanie dokładnie pół godziny po zamknięciu lokali wyborczych. Do godziny 4.00 rano plakaty i banery z moim wizerunkiem były już usunięte z terenu Nowego Sącza – tłumaczy Patryk Wicher, który zdobył mandat radnego Województwa Małopolskiego z ramienia PiS-u. – Mam nadzieje, że jak najszybciej wysprzątamy cały teren, bo jednak wybory do sejmiku to jest cały subregion sądecki, można powiedzieć od Biecza po Mszanę Dolną – dodaje.

Równie szybko porządkowanie miasta rozpoczął Grzegorz Fecko, radny miasta Nowego Sącza, z ramienia Koalicji Obywatelskiej. – Ja miałem kilkadziesiąt banerów na terenie całego miasta. W poniedziałkowe popołudnie  skorzystałem z dobrej pogody i w kilka godzin zrobiłem porządek. Zdaje sobie sprawę z tego, że mieszkańcy mogą się trochę na nas gniewać, bo niektóre komitety przesadziły z ich ilością – wyjaśnia radny.

Jednak banery z wizerunkami kandydatów nie muszą trafić do kosza po zakończeniu wyborów. Na pomysł ponownego ich wykorzystania wpadła Małgorzata Surowiak, wolontariuszka gminnego schroniska w Wielogłowach. – Trzeba przyznać, że mieliśmy wyjątkową klęskę urodzaju banerów w Nowym Sączu. Przyjmiemy banery każdej wielkości banery. Pamiętajmy, że wybory mamy raz na kilka lat i potrzebujemy ich na zapas – dodaje wolontariuszka.

Banery mają pomóc bezdomnym zwierzętom przetrwać zimę. Zarówno Grzegorz Fecko, jak i Patryk Wicher potwierdzają, że już przekazali lub przekażą  je do schroniska. Podobnie mają zrobić inni kandydaci. Dzięki tej inicjatywie, ponad podziałami politycznymi, bezdomne zwierzęta nie będą marzły w zimie.

rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy - odc. 2
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo (NS) -Dariusz Chorużyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN