Bardziej pracowite, ale często traktowane jak maskotki – czyli panie w polityce

18.04.2018

W stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety pytamy panie posłanki, czy wciąż mają pod górkę i muszą udowadniać kolegom po fachu, że do czegoś się też nadają.

Jak mówi posłanka Elżbieta Zielińska, cały czas udowadniamy, że jesteśmy równe, a nawet lepsze od nich. Musimy więcej z siebie dawać i przekonywać nieraz kolegów, że nie jesteśmy maskotkami. – Zwłaszcza jeżeli chodzi o młode kobiety w polityce, one nie są traktowane jako potencjał, ale bardziej jako maskotka, coś, co łagodzi wizerunek, co się dobrze sprzedaje. Na początku koledzy próbowali nas zaciągać na konferencje, bo potrzebowali kobiety, która tylko będzie koło nich stała. Szybko wyjaśniłyśmy im, co o tym myślimy. Jest coś takiego, że musimy ciągle udowadniać, że na czymś się w ogóle znamy – mówi posłanka.

Jak przekonuje poseł Norbert Kaczmarczyk, panie czują się już pewnie w świecie polityki, mimo że zdominowanej wciąż przez mężczyzn. Wnoszą do debat merytoryczne dyskusje i często posłowie muszą liczyć się z ich zdaniem. – Spokój w debacie i rzeczowe dyskusje, to to, czego sam się uczę od koleżanek. – dodaje poseł. – Pokazują wyważoną twarz polityki, postulaty, które pozwalają mężczyznom ważyć swoje słowa i opinie, w debatach jest dzięki kobietom większa kultura, wnoszą więcej treści. Mają przede wszystkim pomysł na Polskę. Ja od koleżanek sam uczę się przede wszystkim tego spokoju, by nie górowały emocje, a argumenty i rzeczowa dyskusja. Kobiety inicjują i nadają kursy polityce, bo często to one właśnie w klubie mają zdanie decydujące – mówi Norbert Kaczmarczyk.

Debatę o roli kobiet w polityce w stulecie uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych zorganizował Kukiz’15 Tarnów.

Posłuchaj:
Elżbieta Zielińska
Norbert Kaczmarczyk
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za słowo(NS) - Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN