Bartosz Brzyski: – Polskie rolnictwo potrzebuje szybkich rozwiązań

31.05.2020

Polski rząd na pomoc przedsiębiorcom przeznaczył już ponad 40 mld złotych. Zarabiający poniżej średniej krajowej mają otrzymać też bon turystyczny. Szykują się również kolejne programy pomocowe proponowane przez Unię Europejską.

Jak mówił w Pulsie Regionu rzecznik Klubu Jagiellońskiego Bartosz Brzyski obecnie w najgorszej sytuacji jest polskie rolnictwo.

Brakuje rąk do pracy – dodaje.

– Ten problem braku siły do pracy wychodzi teraz, kiedy wiadomo że te truskawki, czy inne owoce na polach nie będą czekać aż, ktoś je zbierze, tylko po prostu zgniją. Wtedy rolnicy będą występować o różne odszkodowania, jeśli tylko będzie taka możliwość.

Dodaje, że Ministerstwo Rolnictwa zbyt wolno wprowadzało pewne rozwiązania. Za nietakt uważa wypowiedź ministra Ardanowskiego o tym, że nauczyciele powinni zatrudniać się przy zbiorach.

Jak mówił w Pulsie Regionu, największym problemem był obowiązek przechodzenia czternastodniowej kwarantanny, a także wykonywanie testów, za które musiał płacić pracodawca.

To główny powód, zdaniem Bartosza Brzyskiego, przez który pracownicy z zagranicy nie chcą przyjeżdżać na zbiory owoców i warzyw.

 

Posłuchaj:
Bartosz Brzyski
Cała rozmowa
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za Słowo (NS) - Adam Ruszaj
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN