Basenu letniego nie będzie. Mieszkańcy Mościc protestują

29.05.2020

Po 50 latach eksploatacji – jak wiecie z wiadomości RDN – ze względu na zły stan techniczny obiektu, TOSiR ostatecznie zamknął pływalnię letnią w Mościcach. Na ponad 3-hektarowej działce ma powstać park rekreacji letniej i zimowej.

Pisaliśmy o tym tutaj.

W Mościcach powstanie park rekreacji

Na likwidację pływalni nie zgadzają się jednak mieszkańcy Mościc, którzy w ramach protestu piszą petycję do Prezydenta Miasta Tarnowa oraz Rady Miejskiej w Tarnowie.

Dla takiego miasta jak Tarnów, to jest, w sensie społecznym i zdrowotnym, skarb, którego nie można ot tak sobie zamykać, bo ktoś doprowadził do tego, że się tam jakieś części zużyły. To, że tam nie chodziły wszystkie te grupy społeczne, które mogłyby tam odpoczywać, to tylko i wyłącznie wina TOSiR-u. Mogli wykonać odpowiednie zmiany zarówno w zarządzaniu samą promocją, jak również przypilnować, żeby te stare urządzenia powymieniać. Mieli na to dziesięć lat, mieli na to zaufanie społeczne i mieli pieniądze od miasta – mówi Krzysztof Woźniak, członek Komitetu Mościce.

Pod internetową petycją przeciwko likwidacji basenu letniego w Mościcach podpisało się już ponad 700 osób. Komitet Mościce zapowiada również kolejne kroki w walce o utrzymanie dawnego obiektu.

Obecny zarządca obiektu, spółka Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, odpiera zarzuty, zwracając uwagę na wiek obiektu i jego zły stan techniczny w momencie przejmowania go przez spółkę.

– Pływalnia została wybudowana w 1972 roku, a TOSiR wziął ten obiekt we władanie w 2010 roku, starając się przywrócić go do życia. Należy pamiętać, że przy poprzednim właścicielu ten basen przez dwa czy trzy lata nie był w ogóle użytkowany, więc stan techniczny był katastrofalny. Dzięki naszym zabiegom udało się go reanimować, ale w pewnym momencie doszliśmy do takiej ściany, że nie możemy, nie narażając klientów, uruchomić tego obiektu – mówi Z-ca Dyrektora TOSiR Arkadiusz Marszałek i dodaje, że nakłady finansowe w celu renowacji tego obiektu byłyby niewspółmierne do efektu.

Zapowiada również, że TOSiR nie zamierza budować nowego pełnometrażowego basenu otwartego, ponieważ z każdym rokiem frekwencja na tym obiekcie była coraz niższa. Zamiast niego powstanie kompleks wodny z atrakcjami dla rodzin z dziećmi, właśnie jako odpowiedź na potrzeby mieszkańców.

– Będzie tam wypłycony basen do nauki pływania, czyli będzie to rodzaj pływalni letniej, ale w większości w formie wodnego placu zabaw. Będą tam niecki rekreacyjne, brodziki, z atrakcjami, zjeżdżalniami, fontannami. Na tym terenie było dużo dzieci z mamami, więc chcieliśmy zrobić dla nich coś takiego, żeby mogli nadal z tego miejsca korzystać. Ten teren ma blisko 3 hektary, więc chcemy tutaj również zrobić małą architekturę – mówi Arkadiusz Marszałek.

Etap koncepcyjny nowej inwestycji ma się zakończyć w lipcu tego roku.

Jak dodaje Arkadiusz Marszałek, etap realizacji inwestycji jest zależny od możliwości finansowych miasta i decyzji radnych o umieszczeniu jej w budżecie miasta na rok 2021.

Posłuchaj:
Krzysztof Woźniak
Arkadiusz Marszałek
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN