Będą duże zwolnienia kierowców w tarnowskim MPK

18.12.2020

To pokłosie wypowiedzianej przez miasto wraz z końcem roku umowy na komunikację miejską do gmin Tarnów, Pleśna i Lisia Góra.

Jak wiecie z wiadomości RDN, miasto przedstawiło gminom dużo wyższe ceny za usługi i wójtowie zdecydowali się zakończyć współpracę z miastem.

Do trzech gmin od 1 stycznia będzie dojeżdżał prywatny przewoźnik.

Jak powiedział RDN prezes miejskiej spółki MPK, Jerzy Wiatr, pracę może stracić co najmniej 40 osób, a zagrożonych jest 70.

Z ubolewaniem przyjąłem informację, że nie udało się znaleźć porozumienia między miastem a gminami – mówi Jerzy Wiatr. – Na tę chwilę liczba wozokilometrów zmniejszy się o milion w porównaniu do tego, co było planowane na ten rok. To oznacza duże zwolnienia rzędu 40 osób. Firma też będzie miała straty z tego powodu. Jest to bardzo nerwowy czas dla nas. Wprost patrząc na to, ile spada wozokilometrów, zwolnienia powinny być nawet rzędu 70 osób, ale staramy się to tak zaplanować, żeby nie zwalniać aż tyle, zmniejszymy liczbę kierowców, ale w warsztacie nie mogę aż tyle zmniejszyć zatrudnienia, bo nie miałby kto naprawiać tych autobusów.

Jak dodaje prezes MPK, spółka robi wszystko, żeby zwolnienia były jak najmniejsze.

– Zwolnienia są bezwzględnie konieczne i będą, tylko do końca nie wiemy, jak duże. Nastąpią szybko, bo część kierowców miałoby nie przedłużane umowy już końcem tego roku. Część pracowników miałoby wypowiedzenia w styczniu. To też zależy od budżetu, jaki spółka dostanie, bo nie mogę też pozwolić na to, że zachowam miejsca pracy, a spółka utraci płynność za parę miesięcy, przestanie spłacać kredyty i zniknie.

Trwają jeszcze rozmowy, jakie kwoty trafią z budżetu miasta do MPK w 2021 roku, bo 22 miliony złotych, które są zapisane w projekcie, to zdecydowanie o wiele za mało, mówi prezes MPK.

Wszystko zależy też – jak dodaje – od tego, o ile po zmianach rozkładów jazdy ZDiK zwiększy liczbę wozokilometrów po mieście.

Posłuchaj:
Jerzy Wiatr
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Migacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN