Kolejne zmiany w prawie o gospodarowaniu odpadami – za sprawą gorlickiego składowiska chemikaliów?

13.02.2018

Gorlickie składowisko chemikaliów będzie przykładem do zmian w ustawie o gospodarowaniu odpadami – poinformował wiceminister środowiska, Sławomir Mazurek. Podsekretarz stanu odwiedził Gorlice, żeby osobiście sprawdzić, jak rozwija się sprawa usuwania szkodliwych odpadów z terenu dawnej rafinerii Glimar. Jak informowaliśmy was w wiadomościach RDN Nowy Sącz, w tym miejscu składowanych jest kilkaset metrów sześciennych kwasu siarkowego.

Wiceminister przekonuje, że pierwszym krokiem do uniknięcia takich sytuacji w przyszłości jest m.in. baza danych odpadów – Już od 23 stycznia firmy, które zajmują się gospodarką odpadami muszą rejestrować się w tej bazie. Kolejne moduły do systemu będą wprowadzane aż doprowadzimy do sytuacji, w której każda ciężarówka przemieszczając się po kraju, będzie mogła być monitorowana i sprawdzona – wyjaśnia wiceminister.

Firma, która jest zarządcą terenu na razie nie bierze na siebie odpowiedzialności za wywóz odpadów. Związane jest to z aspektami prawnymi własności gruntów. Najprawdopodobniej usunięciem kwasu zajmie się więc miasto Gorlice. Sprawę bada też prokuratura.

Wiceminister w Gorlicach spotkał się z lokalnymi politykami, przedstawicielami województwa, powiatu, inspekcji i straży. Za zamkniętymi drzwiami próbowano ustalić dalszy plan działania dotyczący zwiększenia kontroli terenu dawnej rafinerii.

Do tematu będziemy wracać.

 

 

Posłuchaj:
Sławomir Mazurek
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN