Będą nowe dworce kolejowe!

11.09.2020

Dworce w Biadolinach Szlacheckich i Sterkowcu zostaną wyburzone. Na ich miejscach powstaną nowe budynki dostosowane do panujących standardów.

– Dworzec w Sterkowcu zaprojektowano jako budynek parterowy składający się z dwóch części połączonych wiatą. Pierwsza z nich to część dworcowa, w której będą mieścić się poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne. W drugiej części, tzw. miejskiej, będzie niewielki lokal komercyjny. Pod wiatą zlokalizowane zostaną również stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy rowerów. Nowy dworzec w Biadolinach będzie nieco mniejszy, ale równie nowoczesny w formie architektonicznej. Pod wiatą, oprócz 11 stojaków rowerowych i stacji napraw rowerów, podróżni znajdą pawilon, w którym zlokalizowane będą niewielka ogrzewana i klimatyzowana poczekalnia oraz toalety. Dominantą architektoniczną w bryłach obydwu nowych budynków będą wieże zegarowe o wysokości 8 m – mówi Bartłomiej Sarna z Biura Komunikacji PKP S.A.

Dla osób niewidzących i niedowidzących zaprojektowano ścieżki i oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworców, a także tablice dotykowe z planami obiektów.

Zmieni się także otoczenie budynków – dodaje Bartłomiej Sarna

– Przy dworcu w Biadolinach na nowo zostaną wykonane nawierzchnia drogi, chodniki oraz wyznaczone zostaną miejsca parkingowe. Zaprojektowano ich łącznie około 40. Na nowo zostaną również zaaranżowane tereny zielone. Podobnie będzie w Sterkowcu, z tym że liczba miejsc parkingowych będzie ograniczona tylko dla tych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami oraz miejsc postoju chwilowego kiss&ride.

Koszt obu inwestycji to ponad 8,5 mln złotych. Prace mają zakończyć się wiosną przyszłego roku.

Budowa nowych dworców w Biadolinach i Sterkowcu jest częścią programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego w całej Polsce zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych od podstaw prawie 200 dworców kolejowych.

Posłuchaj:
Bartłomiej Sarna
Jadwiga Koziol, fot. materiały prasowe PKP
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN