Będą się mogli na bieżąco pozbywać kłopotliwych odpadów

08.08.2018

Mieszkańcy Rzepiennika Strzyżewskiego będą mogli codziennie pozbyć się zarówno odpadów niebezpiecznych jak i tych, które po prostu nie mieszczą się w koszu. W gminie powstaje punkt selektywnej zbiórki.

Będzie można zostawić tam praktycznie wszystko – od przeterminowanych leków przez lodówki, opony, meble, odpady niebezpieczne aż po gruz – mówi wójt Rzepiennika Strzyżewskiego, Marek Karaś. – Każdy mieszkaniec będzie mógł przywieźć odpady np. po remoncie – nie będzie musiał ich składować. Jeżeli nie zaczniemy na poważnie traktować tego, to grozi nam duży problem – dodaje.

W tym miejscu będzie też punkt napraw, w którym część sprzętu będzie odnawiana, a potem przekazywana potrzebującym.

Jak dodaje wicemarszałek Małopolski, Stanisław Sorys, duże śmieci wyrzucane blisko potoków w przypadku ulewnych deszczy zwiększają zagrożenie powodziowe.

Ostanie ulewy pokazały problem na Jeziorze Rożnowskim, które zamieniło się w wysypisko śmieci. – Często podczas powodzi te odpady wielkogabarytowe blokują np. przepusty i wywołuje to większe zniszczenia, bo woda gdzieś musi płynąć. Miejmy nadzieję, że tego typu projekty na ziemi tarnowskiej pozwolą trochę na oczyszczenie naszego terenu z rzeczy niepotrzebnych – mówi wicemarszałek.

Punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych w Rzepienniku Strzyżewskim ma być gotowy w 2020 roku. W przyszłym rusza budowa.

Koszt to prawie 2 miliony zł, z czego milion 300 tysięcy gmina dostała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Posłuchaj:
Marek Karaś
Stanisław Sorys
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN