Będą sprawdzać jakość powietrza

03.10.2018

W Mielcu zostanie uruchomiona stacja monitorującą jakość powietrza w strefie przemysłowej. Będzie ona włączona do systemu Państwowego Monitoringu Środowiska.

Jest to możliwe dzięki pilotażowemu programowi ‘Laboratorium Mielec”.

– Chcemy uruchomić stację na przełomie października i listopada – zapowiada Paweł Ciećko, główny inspektor ochrony środowiska. – Chciałbym na razie postawić mobilną stację monitorującą, a później w miarę możliwości finansowych stałą. Będzie to taki poligon doświadczalny, jeśli chodzi o zbadanie strefy przemysłowej – dodaje.

Jak zaznacza Piotr Woźny, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik premiera RP do spraw programu ‘Czyste Powietrze’, wdrażany program będzie miał wpływ na przyszłe działania. – To jest coś, co da nam realne, żywe dane, które będziemy mogli przetwarzać. Dzięki temu będziemy także wiedzieli, jak w Mielcu rozkłada się problem przemysłowych emisji oraz niskiej emisji, czyli ten bardziej ogólnopolski problem – wyjaśnia.

Operatorem stacji będzie główny inspektor ochrony środowiska. Koszt stałej stacji monitorującej to 500-600 tys. złotych.

Posłuchaj:
Paweł Ciećko
Piotr Woźny
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN