Będą tanie mieszkania. Brzesko przystąpiło do SIM

30.05.2021

Brzesko przystępuje do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Ma ona skutkować budową mieszkań dla najemców, którzy mogą opłacać czynsz, a nie stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup własnego ‘M’.

Uchwałę w tej sprawie podjęli radni.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nieco inna formuła funkcjonujących TBS-ów, czyli mieszkań czynszowych. Nowym rozwiązaniem jest zakładanie spółki przez jednostkę samorządu terytorialnego wraz Krajowym Zasobem Nieruchomości.

Burmistrz Tomasz Latocha na razie nie chce mówić o lokalizacji nowych mieszkań.

Jest kilka lokalizacji, które potencjalnie mogłyby odpowiadać tego typu mieszkaniom. Większość na obrzeżach miasta, od strony północnej, ale też od strony południowej. Zlecimy oszacowanie wartości tych działek. Przedstawimy ekspertom z KZN-u ich lokalizację i dopiero po ich ewentualnym zaakceptowaniu będziemy informować dalej.

Radni zgodzili się na przystąpienie do spółki współtworzonej przez kilkanaście samorządów i wystąpienie o dofinansowanie przedsięwzięcia w kwocie około 3 milionów złotych. Pieniądze te mają tworzyć kapitał początkowy, a kolejnym etapem ma być wnoszenie działek.

Na początek spróbujemy na mniejszą skalę. Jeżeli okaże się, że ta inicjatywa jest skuteczna, będziemy myśleć o większych nieruchomościach – dodaje burmistrz.

W Brzesku jest obecnie około 300 lokali komunalnych i socjalnych. Administrowanie nimi kosztuje ponad 400 tysięcy rocznie.

Fundusz remontowy we wspólnotach pochłania 200 tysięcy, podobną kwotę stanowią dopłaty do czynszów.

Posłuchaj:
Tomasz Latocha
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za Słowo (NS) - Adam Ruszaj
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN