Nie będzie już całodobowej opieki stomatologicznej w Mościckim Centrum Medycznym

30.10.2019

Od 1 listopada placówka rozwiązuje umowę z NFZ na tego typu usługi. To oznacza, że w przypadku nagłego bólu zęba w nocy, trzeba będzie albo szukać prywatnego dentysty, albo pojechać na Podkarpacie lub do woj. świętokrzyskiego.

Mieszkańcy regionu są zaniepokojeni.

– Ktoś cierpiący na ból zęba z chęcią by skorzystał na miejscu, a nie jechał do Rzeszowa. Jak zacznie boleć ząb, to gdzie szukać w nocy lekarza – pytają mieszkańcy Tarnowa. Jak dodaje kolejna osoba – Ta opieka stomatologiczna całodobowa nie była tu od bardzo dawna, ale przychodziło tu bardzo dużo osób, więc aż dziwne, że się to likwiduje. Przecież nie każdy pozwoli sobie na wyjazd do Rzeszowa, nie każdy ma samochód.

Prezes Mościckiego Centrum Medycznego tłumaczy, że ma związane ręce. Problemem jest głównie brak stomatologów, ale w grę wchodzą też pieniądze.

Były sytuacje, że nie miałem kogo rozpisać na dyżur nocny, stąd podjęliśmy decyzję, żeby zrezygnować z usługi – mówi Jan Musiał.

– Tego typu kontrakt jest bardzo ciężki do utrzymania ze względu na braki kadrowe przy tego typu finansowaniu ryczałtowym przez NFZ. Kolejki, zwłaszcza w dni świąteczne, były coraz większe, a odpłatności były stałe, to nie było od liczby pacjentów i lekarze stomatolodzy rezygnowali. Ostatnio mieliśmy dyżury często nieobsadzone. 

– Złożyliśmy wniosek o wypowiedzenie tego kontraktu, no i niestety musimy zrezygnować z tego z dwóch przyczyn, przede wszystkim brak stomatologów, drugi to warunek ekonomiczny, który był coraz gorszy jeśli chodzi o możliwości pokrycia tego typu usługi.

W całej Małopolsce nie ma całodobowej opieki stomatologicznej. Ostatnia funkcjonowała w Tarnowie – Mościcach.

Najbliższe są w Busku – Zdroju i Rzeszowie.

Do tematu będziemy wracać w kolejnych wiadomościach i Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Jan Musiał
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN