Czy będzie mocniejsze oświetlenie na al. Jana Pawła II? Tauron odpowiada

04.11.2020

Po wymianie oświetlenia na LED na al. Jana Pawła II zrobiło się ciemniej. Mieszkańcy interweniowali w tej sprawie także do radia RDN.

Po likwidacji lamp sodowych ulica jest niedoświetlona i w niektórych miejscach jest zwyczajnie ciemno i niebezpiecznie – pisali do tarnowskiej redakcji RDN mieszkańcy.

Na pytanie, czy na ulicy zrobiło się rzeczywiście ciemniej, TAURON Nowe Technologie S.A., który wymieniał oświetlenie, odpowiada, że “może powstawać subiektywne wrażenie, że oświetlenie jest “słabsze”, jednakże nie przewiduje się większej ilości opraw, ani zwiększenia ich mocy, gdyż te zabudowane spełniają obowiązujące wymagania.”

Jak pisze w oświadczeniu spółki starszy specjalista ds. Komunikacji i Marketingu, Aleksandra Szymańska, poprzednio używane oprawy sodowe były w dużym stopniu przewymiarowane, tzn. przy dużym zużyciu energii generowały strumień świetlny, który oświetlał oprócz jezdni i chodników całą okoliczną przestrzeń. Przekładało się to na duże zużycie energii elektrycznej i w dużej mierze tworzyły tzw. smog świetlny, czyli oświetlały przestrzenie, które takowego oświetlenia nie wymagają. Nowe oprawy LED są tak dobrane, aby zgodnie z normą, oświetlały jezdnie i chodniki – wyjaśnia pracownik TAURON Nowe Technologie.

Przy al. Jana Pawła II zostało wymienionych na LED w sumie 155 lamp sodowych.

Posłuchaj:
Jadwiga Koziol, fot. zdjęcie ilustracyjne/archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN