Będzie podwyżka cen biletów MPK? Decyzja we wtorek!

23.04.2021

Ceny biletów w sądeckim MPK mogą wzrosnąć o około 10%. Głosowanie w sprawie podwyżek jest jednym z punktów wtorkowej sesji Rady Miasta Nowego Sącza. My już dziś zebraliśmy opinie w tej sprawie.

Nowy cennik miałby wejść w życie 1 czerwca. Zakłada podwyżkę biletów jednorazowych. – Bilety miesięczne zostają w tej samej cenie. Podwyżka biletów jednorazowych o 10% to taka regulacja cenowa dla tych osób, które incydentalnie korzystają z przewoźnika publicznego – mówi Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza.

I tak przykładowo bilet normalny na terenie miasta ma kosztować 3 złote, co oznacza podwyżkę o 20 groszy. Mieszkańcy Nowego Sącza, których pytaliśmy o opinię w tej sprawie, mieli podzielone zdania. Dla niektórych taki wzrost cen jest do zaakceptowania. Inni uważają, że w przypadku biedniejszych osób, każdy grosz się liczy.

Dodajmy, że podrożeć mają też bilety strefowe oraz opłata za jazdę bez biletu. W tym przypadku z 85 zł na 150 zł w przypadku zapłaty gotówką.

Można się spodziewać, że radni klubu PiS Wybieram Nowy Sącz, nie będą zachwyceni pomysłem podwyżek. Na pewno nie poprze go Artur Czernecki. – Nie wyrażam zgody na to, żeby jakakolwiek podwyżka miała miejsce. Bilety jednorazowe podrożeją też w strefach pozamiejskich, więc uderzamy w mieszkańców sąsiednich gmin, korzystających z MPK.

Natomiast radny Koalicji Nowosądeckiej Krzysztof Ziaja, uważa, że podwyżki nie są dużym problemem, w związku z Kartą Nowosądeczanina, dzięki której mieszkańcy miasta nie płacą za komunikację miejską.

Problem jest moim zdaniem marginalny. Blisko 35 tysięcy mieszkańców Nowego Sącza korzysta z Karty Nowosądeczanina, co daje im bezpłatne przejazdy MPK. Podwyżka jest minimalna i od wielu lat ceny biletów się nie zmieniały. Cieszmy się, że zmiany będą minimalne.

Ostatni raz podwyżki biletów MPK w Nowym Sączu były w 2017 roku. Można się spodziewać, że we wtorek obrady rady miasta znów będą burzliwe, nie tylko ze względu na projekt podwyżek cen biletów MPK. Radni mają też zdecydować, czy od 28 maja dalej miasto będzie dopłacać mieszkańcom do wody i ścieków.

Posłuchaj:
Krzysztof Niedzielan
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN