Będzie ponad 600 nowych mieszkań

02.08.2021

Budową dostępnych mieszkań na wynajem ma się zająć spółka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, zawiązana w Brzesku przez 16 małopolskich samorządów.

Lokatorami mają być osoby, których nie stać na zakup własnego lokum. Każda z gmin dostanie dofinansowanie do 35 proc. kosztów budowy oraz bezzwrotną pożyczkę w wysokości 3 mln złotych.

– Polska bardzo potrzebuje mieszkań, o dobrym standardzie, ale równocześnie o umiarkowanym czynszu. Tego typu ofertę stwarza program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych – mówi wicepremier Jarosław Gowin.

Samorząd Brzeska zamierza zaproponować budowę 40 mieszkań SIM na uzbrojonych terenach gminnych w Okocimiu.

– Mieszkania około 65 m2, oczywiście z garażami z podjazdami, Miejsce bardzo fajne, atrakcyjne, dlatego, że w pobliżu: szkoły, nowego obiektu sportowego – boiska ze sztuczną nawierzchnią, kościoła. Lada dzień rozpocznie się tam budowa marketu, Tak, że bardzo kompleksowe miejsce.

Gminy mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytu, spłacanego z czynszów mieszkańców. Mieszkania SIM mogą w przyszłości stać się własnością lokatorów pod warunkiem, że sfinansują oni część kosztów budowy. W Małopolsce w ramach SIM ma powstać około 600,700 mieszkań.

Do spółki przystąpiły m.in. samorządy: Borzęcina, Ciężkowic, Dąbrowy Tarnowskiej, Gnojnika, Tuchowa, Wierzchosławic i Zakliczyna.

Posłuchaj:
Jarosław Gowin
Tomasz Latocha
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN