Będzie rządowa pomoc dla mieszkańców Jodłówki-Wałek [WIDEO]

08.08.2019

Poseł PiS Michał Wojtkiewicz w programie Słowo za słowo zapewnił, że w budżecie państwa są pieniądze na usuwanie zniszczeń spowodowanych klęskami żywiołowymi.

Parlamentarzysta zapowiedział, że będzie interweniował aby ta pomoc dotarła do mieszkańców jak najszybciej.

– Jadę do Sejmu i będę na ten temat rozmawiał, postaram się aby ta pomoc była jak najszybciej. Budżet mamy zabezpieczony na tego typu sytuacje, więc to jest uruchamiane bardzo szybko i ta pomoc na pewno będzie.

Mieszkańcy podtarnowskiej miejscowości mówią o trąbie powietrznej, która doszczętnie niszczyła wszystko co spotkała na swojej drodze.

Wichura zerwała dach z 12 domów oraz remizy strażackiej, szkoły i sklepu, wyrywała drzewa, zrywała linie energetyczne, wybijała szyby w oknach. Wszystko trwało zaledwie kilka minut. Znacznie dłużej potrwa naprawa zniszczeń.

Gminy, które ucierpiały w wyniku powodzi, nawałnic czy wichur mogą starać się o pomoc z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Po sporządzeniu listy uszkodzonych budynków samorząd przygotowuje wniosek o dotację na wypłatę zasiłków dla osób/rodzin poszkodowanych i kieruje go do wojewody. Kompletne i prawidłowo przygotowane wnioski wojewoda przekazuje do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pomoc w formie zasiłku celowego na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb w związku z koniecznością usuwania skutków zdarzeń mających znamiona klęski żywiołowej przyznawana jest w kwotach do 6 tys.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (NS) - Przemysław Czarnek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN