Nie będzie żadnych kar za śmieci płacone od lipca według starych stawek

16.09.2020

Do wielu mieszkańców Tarnowa dopiero we wrześniu przyszły pisma z informacją o większych stawkach za odpady, które obowiązują już od 1 lipca.

Jak mówią nasi słuchacze, mimo że uchwała o podwyżkach weszła w czerwcu, oni dopiero teraz dostają zawiadomienia o nowych opłatach. Zaniepokojeni interweniują do RDN, bo w urzędzie nie dostają informacji.

Prawo nie może działać wstecz – mówi słuchaczka, mieszkanka Tarnowa.

– Jak to jest możliwe, prawo nie działa wstecz i obywatel ma być poinformowany co najmniej 2 tygodnie wcześniej przed zmianami, a my po kilku miesiącach dowiadujemy się, ze opłaty, które wnieśliśmy są zbyt niskie? Nie wiem, czy podlegamy już windykacji, czy nie, bo tego nie udało mi się jeszcze ustalić, nie udało mi się dowiedzieć mimo wielu prób. Więc jak to się dzieje, może nam urząd robić takie zaległości na kilka miesięcy wstecz o niczym nas nie informując? To jest bulwersujące.

Kierownik Referatu Opłat za Gospodarowanie Odpadami Komunalnymi w Wydziale Podatków i Windykacji Urzędu Miasta, Małgorzata Kawa, tłumaczy, że do zawiadomienia jest kilka tysięcy osób i informacje trafiły na czas.

– Nie ma żadnych obaw, termin zapłaty za lipiec, sierpień i wrzesień mija dopiero 12 października, więc jest to przed terminem zapłaty i zawiadomienie mieszkańców jest prawidłowe. Staramy się zrobić to najszybciej jak możemy, natomiast do zawiadomienia jest kilka tysięcy osób, więc siłą rzeczy musi to potrwać. Jeszcze jest dużo czasu, żeby uregulować te należności i nie będzie konsekwencji żadnych dla mieszkańców. Jeśli ktoś zapłacił z góry, to tylko różnicę należy dopłacić w terminach wymagalności.

Przypomnijmy, od lipca w Tarnowie stawka od osoby za śmieci posegregowane wzrosła z 18 na 22 zł.

Posłuchaj:
Mieszkanka Tarnowa
Małgorzata Kawa
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Pieniążek
play
Słowo za słowo (NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN