Bociany wracają do Tarnowa, nie za wcześnie?

20.03.2018

Mieszkańcy regionu się zastanawiają czy wahania pogodowe zaburzyły instynkt bocianów? Słuchacze zauważyli pierwsze okazy tych ptaków w gniazdach i boją się, że mogą jeszcze u nas zmarznąć.

Przyleciały, myślały, że będzie ciepło ale się rozczarowały. Mam nadzieję, że zostaną ale że nic im się nie stanie. – Nagłe zimno może trochę ich cykl zaburzyć. – Nawet na człowieka to źle działa, co dopiero na takie zwierzęta – mówią tarnowianie.

Paweł Wałaszek – powiatowy lekarz weterynarii w Tarnowie wyjaśnia, że marzec to czas, kiedy pierwsze bociany przylatują do Polski i powinny się zaaklimatyzować, nawet jeżeli temperatura jest niska. – Jest to już okres taki, że jeśli nawet ta zima przyjdzie, to będzie krótka. Bociany powinny sobie poradzić. Oczywiście, różne przypadki mogą się pojawić – duże opady śniegu ten ekosystem mogą im zaburzyć – tłumaczy weterynarz.

Weterynarz dodaje też, że w przypadku, gdy zobaczymy chorego lub rannego ptaka, powinniśmy niezwłocznie zgłosić to do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska lub do najbliższego lekarza weterynarii.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Paweł Wałaszek
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN