Boom na tężnie solankowe w regionie. Co dobrego dają naszemu zdrowiu?

08.04.2021

Nie tylko na Górze świętego Marcina w Tarnowie, ale też w centrum Woli Rzędzińskiej, Tarnowcu i Koszycach Wielkich w gminie Tarnów, a także na Świniogórze w gminie Skrzyszów powstaną w najbliższym czasie tężnie solankowe.

Zbudowane są one z drewna iglastego i cienkich gałązek. Wyposażone są w specjalne pompy, które rozprowadzają solankę, dzięki czemu w powietrzu wytwarza się aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak jod, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód.

Inhalacje w tężniach solankowych dostarczają wielu niezbędnych mikroelementów i wspomagają leczenie wielu chorób – mówi dr.n.med. specjalista balneoklimatologii i medycyny fizykalnej Grażyna Rokita.

– Szczególnie górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok, rozedmie płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej, no i w przypadku ogólnego wyczerpania organizmu. Tak samo u ludzi zdrowych powoduje wzrost odporności organizmu, więc powiedziałabym, że ma takie ogólne działanie, zwłaszcza teraz kiedy jest wielu ludzi których dotknął Covid i mają różne powikłania płucne, osłabienie.

Praktycznie nie ma przeciwwskazań, jeśli chodzi o częstotliwość korzystania z tężni solankowych. Muszą natomiast uważać osoby, które cierpią na niewydolność naczyń wieńcowych serca, niedawno przebyli zawał, czy mają choroby nowotworowe. W tym wypadku konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.

Tężnia Solankowa na górze św. Marcina powstaje w ramach budżetu obywatelskiego z 2019 roku. Samorząd Skrzyszowa już wyznaczył na ten cel w budżecie gminnym 150 tysięcy złotych, a gmina Tarnów otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, jak i zabezpieczyła środki w budżecie gminnym.

Posłuchaj:
Grażyna Rokita
Bartek Ziaja, Na zdjęciu tężnia solankowa w Bochni /archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Stach
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN