Mieszkańcy wciąż proszą o wiatę w Królowej Polskiej, efektów brak

06.06.2018

Remont drogi i mostu zakończył się w zeszłym roku, a wiaty przystankowej dalej nie widać – o takim problemie informowali nas mieszkańcy Królowej Polskiej w gminie Kamionka Wielka. Przystanek Królowa Polska Widac nie jest zadaszony.

Brakuje tu też miejsca do siedzenia. Te udogodnienia zniknęły w trakcie remontu drogi powiatowej. – W sierpniu był skończony ten most, a przystanku dalej nie ma. Zima, wiosna, jesień – pada, a ludzie dalej muszą stać pod gołym niebem – skarży się pan Stanisław.

Problem zauważają również inni mieszkańcy. Gdy pada deszcz lub śnieg nie mają gdzie schować się gdy czekają na autobus. – Nie ma nawet gdzie usiąść, chyba nie jest sztuką postawić taki przystanek. W zimie tutaj jest masakra, w lecie również ponieważ jest gorąco – mówi nasz inny rozmówca.

Problem próbowaliśmy rozwiązać w Powiatowym Zarządzie Dróg. Jego dyrektor Adam Czerwiński tłumaczy, że lokalizacja i zadaszenie przystanków są uregulowane w ustawie o drogach publicznych. Jeżeli gmina widzi potrzebę utworzenia przystanku lub zadaszenia już istniejącego, powinna zwrócić się z prośbą do PZD o udostępnienie kawałka drogi. – Zarządca drogi nieodpłatnie przekazuje gminie na jej wniosek część pasa drogowego niezbędnego dla wykonywania zadaszeń. Jeżeli taka inicjatywa z gminy się pojawi i budowa zadaszenia będzie wymagać zajęcia pasa drogowego spiszemy określone porozumienie z gminą użyczające jej część pasa wymaganego na wykonanie zadaszenia – tłumaczy.

Co ciekawe stary przystanek, który znajdował się w tym miejscu przez ostatnie lata leży na pobliskim polu. Został tam przeniesiony, gdy rozpoczęły się roboty budowlane. Mieszkańcy nie rozumieją czemu przez prawie rok od zakończenia tych prac nie wrócił na miejsce.

Wójt gminny Kamionka Wielka Kazimierz Siedlarz zauważa, że poszerzenie pasa jezdni i zmodernizowany chodnik praktycznie nie pozwalają, aby stara wiata wróciła na miejsce. Po naszym telefonie obiecał, że gmina zajmie się tą sprawą. – Biorąc pod uwagę teren jaki tam jest, praktycznie nie ma możliwości wykonania zadaszenia. Jednak w związku z zapotrzebowaniem jakie jest, wystąpimy do Powiatowego Zarządu Dróg o wyznaczenie takiego miejsca i mam nadzieję, że sprawę uda doprowadzić się do końca.

My tej sprawie będziemy się do końca przyglądać. Oby udało się jak najszybciej postawić wiatę, bo zbliżają się najbardziej słoneczne miesiące. Mieszkańcy liczą, że jeszcze w lecie przed mocnym słońcem albo deszczem będzie ich chronić nowa konstrukcja.

Posłuchaj:
Adam Czerwiński
Pan Stanisław
Kazimierz Siedlarz
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Michał Koralik - 11.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN