Brak zielonego światła dla nowego schroniska dla zwierząt

16.07.2019

O powstanie takiej placówki zabiegają Fundacja Zmieńmy Świat oraz kilku tarnowskich radnych.

Nowe schronisko w Tarnowie jest konieczne, wymagają tego i czasy i ustawa o ochronie zwierząt – mówi RDN Krzysztof Giemza, prezes Fundacji Zmieńmy Świat.

Organizacja od kilku miesięcy zabiega w magistracie o wskazanie terenów pod lokalizację. Jak mówi Krzysztof Giemza, póki co, wciąż bez odpowiedzi.

Minęło w sumie już pół roku i nic nie udało się zrobić. Zwróciliśmy się do Wydziału Geodezji z prośbą o wskazanie możliwej lokalizacji. Miasto ma wiele takich terenów. Wierzyliśmy, że choć jedna lokalizacja się znajdzie – mówi nam Krzysztof Giemza.

Co na to urzędnicy? Jak się okazuje, raczej nie ma szans na nową lokalizację.

– W tej chwili miasto nie dysponuje takimi nieruchomościami, które by spełniały warunki, jakie są stawiane przez stowarzyszenie. W zasobie nieruchomości nie potrafimy wyselekcjonować takiej, która byłaby odpowiednia pod tego rodzaju lokalizację. Odrębną sprawą jest zupełnie podjęcie później stosownych decyzji czy budujemy i w którym miejscu budujemy i czy jest taka możliwość budowania pod względem prawnym – odpowiada Marek Idzkiewicz, dyrektor Wydziału Geodezji i Nieruchomości tarnowskiego magistratu.

To nie są nasze oczekiwania, lokalizacja schroniska jest określona wymogami prawa – przekonuje tymczasem Krzysztof Giemza.

To nie jest tak, że my mamy jakieś tam widzimisię i mają się do nas dostosować. Stoimy znowu w miejscu, bo pół roku jest stracone. Tam gdzie powstawały i powstają nowe schroniska procedury trwają od czterech do pięciu lat. Maleją szanse, że uda się to zrobić za tej kadencji. Muszą się jeszcze znaleźć pieniądze, to zadanie dla radnych, ale jak wciąż słyszymy o problemach z budżetem, z zadłużeniem miasta, to ja staje się sceptykiem, czy to się uda zrobić – powiedział Krzysztof Giemza, prezes Fundacji Zmieńmy Świat.

Inicjatorzy powstania obiektu dla bezdomnych zwierząt chcą, aby w Tarnowie powstało nowe schronisko z nowym regulaminem. Obecne, jak mówią, jest niedofinansowane i ma zbyt mało pracowników.

W placówce przy Lwowskiej, która podlega pod Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, przebywa ok. stu psów i kilkadziesiąt kotów.

Posłuchaj:
Krzysztof Giemza
Marek Idzkiewicz
Krzysztof Giemza
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN