Póki co śmieci w Tarnowie bez zmian

28.02.2019

Były trzy różne stanowiska i wobec braku kompromisu, stawka na razie zostaje niezmieniona.

Prezydent Roman Ciepiela w programie Puls Regionu poinformował o wycofaniu się z propozycji naliczania opłat w zależności od ilości zużytej wody, forsował jednak stuprocentową podwyżkę za wywóz nieczystości.

Jego zdaniem głównym problemem są mieszkańcy, którzy nie złożyli odpowiednich deklaracji i nie płacą za śmieci, a dziura budżetowa się powiększa.

– Pozostajemy przy naliczaniu od mieszkańca, ale gorąca prośba do wszystkich tarnowian, aby jednak zgłosili fakt, że nie tylko mieszkają w Tarnowie, ale i korzystają z usług komunalnych. Jeżeli wszyscy będziemy płacili to wzrost opłaty będzie mniejszy.

Prezydent proponował opłatę na poziomie przeszło 16 złotych, PiS – 10 złotych, a Nasze Miasto Tarnów – około 12-tu, a obecna stawka to 8,50.

Przedstawiciele tych dwóch ostatnich ugrupowań przekonują, że zgody na stuprocentową podwyżkę za śmieci, także w przyszłości, nie będzie.

Zdaniem lidera Naszego Miasta Tarnów, radnego Tomasza Olszówki, który był gościem programu Słowo za słowo, gdyby miasto miało rezerwy budżetowe, nie musiało by w całości sięgać do kieszeni mieszkańców.

– Miasto, które nie ma poduszek finansowych, które na etapie konstruowania budżetu nie jest w stanie wygospodarować nadwyżek, w sytuacji kryzysowej, sięga w całości do kieszeni mieszkańców.

Tarnowski paradoks polega na tym, że w ostatnich latach znacznie rośnie liczba wywożonych odpadów, maleje natomiast liczba osób, które za nie płacą. Tomasz Olszówka uważa, że to największe wyzwanie dla władz i proponuje np. wręczanie im tzw. żółtych kartek.

Prezydent Roman Ciepiela powołuje się na opinię Krajowej Izby Gospodarczej, która uważa, że maksymalna opłata za wywóz śmieci może wynieść nawet 22 złote.

Jego zdaniem w pobliskiej Gminie Tarnów stawki opłat śmieciowych sięgną około 20-tu złotych. Trzy lata temu radni PiS obniżyli w Tarnowie stawkę za śmieci. Oceny tego kroku są bardzo różne.

Więcej w Pulsie Regionu.

Rozmowa z Tomaszem Olszówką w audycji „Słowo za słowo”:

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Tomasz Olszówka
Cała rozmowa z Romanem Ciepielą
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN