Kilka budynków w gminie Ryglice może być niebezpiecznych dla domowników [WIDEO]

07.06.2019

Wciąż szacowane są straty po ostatniej powodzi, lecz już wiadomo, że mieszkańcy będą musieli je najprawdopodobniej opuścić.

Burmistrz Ryglic, Paweł Augustyn, który był gościem programu Słowo za słowo chce, by w przyszłości zamiast płacić spore odszkodowania i przesiedlać ludzi, zabezpieczyć gminę kompleksowo.

Dlatego wraca do zawieszonej przed laty budowy zbiornika retencyjnego w Joninach. Projekt utknął w martwym punkcie, a teraz jest szansa, by go reaktywować.

Rząd przeznaczył miliard trzysta tysięcy złotych na budowę tego typu obiektów w całej Polsce. Ryglice liczą na dofinansowanie.

– Poobrywały się brzegi i zagrożone są domy. Kilka budynków popękało, tych, które znajdują się blisko rzek. Jesteśmy po pierwszych rozmowach z Wodami Polskimi, które przejęły nadzór nad regulacją rzek i potoków, 12 czerwca spotykamy się, bo chcemy doprowadzić do budowy zbiornika retencyjnego w Joninach. Przejąłby on funkcję retencyjną i przeciwpowodziową.

Według Pawła Augustyna to plan na najbliższe pięć lat.

A tymczasem za dotację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w kilku miejscowościach naprawiane będą drogi, które ucierpiały podczas powodzi.

Ryglice mają na to ponad milion złotych.

Posłuchaj:
Paweł Augustyn
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Janusz Kwaśniak
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
play
Rozmowa sponsorowana - Zespół Szkół w Starym Sączu
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN