Burmistrz Bochni bez absolutorium

28.08.2020

Radni Bochni nie udzielili burmistrzowi Stefanowi Kolawińskiemu absolutorium, czyli pozytywnej oceny polityki finansowej za ubiegły rok. Może to, choć nie musi, skutkować wnioskiem Rady o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania burmistrza.

Radni dyskutowali na temat raportu o stanie Gminy i o sprawozdaniu z wykonania budżetu. Zapisano w nim, że dochody zrealizowano w ponad 96%, a wydatki w blisko 94. Jednak nakłady na inwestycje sięgnęły niespełna 84 % zaplanowanych kwot.

To, że nie wydano ponad 5 milionów złotych, które mogły posłużyć remontom dróg pokazuje, że miasto nie jest zarządzane profesjonalnie – ocenia Jerzy Lysy radny Bocheńskiej Wspólnoty Samorządowej, który głosował przeciwko absolutorium.

– To świadczy o bardzo słabym zaangażowaniu burmistrza i jego najbliższych współpracowników a także o nieprofesjonalnym działaniu, bo budżet winien zmierzać z bilansem do zera.

Aby burmistrz otrzymał absolutorium uchwałę w tej sprawie musiałaby poprzeć większość, czyli 11 radnych. Tak się nie stało, bo jedynie 7 radnych głosowało “za”, “przeciw” było 5, a aż 8 wstrzymało się od głosu.

Sam burmistrz Kolawiński uważa, że brak absolutorium jest pozbawiony podstaw merytorycznych.

– Natomiast jest to gra polityczna która w sposób nieelegancki kreuje rzeczywistość, która nie ma żadnego uzasadnienia.

Teraz Rada może w ciągu 14 dni podjąć uchwałę o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania burmistrza.

Trudno powiedzieć, czy tak się stanie. Dotychczas nie było takich wniosków, choć burmistrz już w przeszłości kilkakrotnie miał problem z uzyskaniem absolutorium.

Posłuchaj:
Jerzy Lysy
Stefan Kolawiński
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
play
NS - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN