Ma być więcej autobusów i pociągów z małych miejscowości do Tarnowa i Krakowa

27.02.2019

Lepsza komunikacja do dużych aglomeracji to jeden z pięciu postulatów nowego programu PiS-u.

Pomoc ma polegać na większym dofinansowaniu samorządów do komunikacji, co miałoby skutkować większą częstotliwością autobusów i pociągów oraz wydłużeniem kursów komunikacji miejskiej. Mówi poseł Włodzimierz Bernacki.

– To jest nie tylko przywrócenie PKS-u, bo w niektórych miejscach będzie to trudne, chodzi o komunikację masową, która funkcjonowałaby pod patronatem samorządu. Miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne mogłyby wychodzić poza granice Tarnowa czy Krakowa i ułatwiać komunikację z tymi miastami mniejszych ośrodków i wiosek. To będzie dofinansowanie i wsparcie tych połączeń.

Jak dodaje poseł, wielu mieszkańców z miejscowości wokół Tarnowa ma ograniczony dostęp do kultury właśnie z powodu braku dojazdu.

– W sobotę czy niedzielę, kiedy można wybrać się do teatru, kina czy opery nie można tego uczynić, bo ilość połączeń prywatnych, tzw. busów, jest minimalna. Co więcej, ostatni odjeżdża o 19.00 czy 20. Gwarancja rządowa jest taka, że, jeśli ten autobus jest wpisany do rozkładu, to rzeczywiście pojedzie.

Przypomnijmy, nowy plan PiS przewiduje od lipca rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko. W maju emeryci mają dostać trzynastki 1100 zł. Ma zostać też zniesiony podatek PIT do 26. roku życia, a od 2020 roku miałaby być zwiększona kwota wolna od podatku co najmniej o drugie tyle.

Posłuchaj:
Włodzimierz Bernacki
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN