Była dyrektor tarnowskiej szkoły skazana za przywłaszczenie pieniędzy

04.03.2020

Na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i 4 tysiące zł grzywny skazał Sąd Rejonowy w Tarnowie Alicję C. – F.

Była już dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych została skazana za przywłaszczenie ponad 5 tysięcy 700 zł ze zbiórki na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w 2018 roku.

Sfałszowała też podpisy uczniów, zmieniając celowo charakter swojego pisma.

Jak mówiła podczas ogłoszenia wyroku sędzia Katarzyna Kozicka – Kania, nauczycielka dopuściła się wszystkich zarzucanych jej czynów z premedytacją i nie ma wątpliwości co do jej winy.

Dowody wskazały, że uczniowie byli dopuszczeni tylko do liczenia najdrobniejszego bilonu – do 20 groszy.

Gdy byli zajęci liczeniem drobnych, dyrektorka liczyła wyższe nominały bilonu i banknoty, i to oskarżona podawała wolontariuszom, ile zebrali do puszki.

Potem twierdziła, że przez nieuwagę i chorobę nie rozliczyła się ze wszystkich pieniędzy ze sztabem Orkiestry w dniu finału.

Zachowanie nauczycielki zasługiwało na potępienie – dodaje sędzia Kozicka – Kania.

– Oskarżona twierdziła, że przez nieuwagę się nie rozliczyła z jednej koperty. Abstrahując od tego, że to nie była standardowa mała koperta, która mogłaby się zawieruszyć, ale duża foliowa torba w której znajdowało się kilka kilogramów pieniędzy.  Należało ją traktować jako autorytet dla młodzieży, a kierowały nią jedynie niskie pobudki finansowe – mówi sędzia.

Wyrok nie jest prawomocny.

Dodajmy, że była dyrektor Ogrodnika nie przyznała się, utrzymując, że padła ofiarą spisku czy zawiści.

Twierdziła, że nie wpłaciła wszystkich pieniędzy w dniu finału, bo zasłabła, a 18 stycznia nie zdążyła do banku, by zrobić przelew, bo była z chorym członkiem rodziny w krakowskim szpitalu.

Dodajmy, że nauczycielka zwróciła brakującą kwotę po tym, jak zostało wszczęte postępowanie w sprawie przywłaszczenia przez nią pieniędzy.

Posłuchaj:
Katarzyna Kozicka - Kania
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Stanisław Kuropatwa
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Adamczyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN