Centrum nauki w Rynku już gotowe, ale na otwarcie trzeba będzie jeszcze poczekać….ponad rok

22.07.2021

Prace w Tarnowskim Parku Doświadczeń w XVI -wiecznej kamienicy są już zakończone i trwa procedura odbioru.

Ma zakończyć się w tym tygodniu. Zdecydowanie dłużej potrwa pozyskiwanie eksponatów.

– Wszystkie drobne usterki zostały usunięte, więc kończymy odbiór. To oznacza na razie tyle, że budynek będzie gotowy, natomiast, żeby mógł funkcjonować jeszcze będziemy musieli przeprowadzić postępowanie, które już raz się odbyło, ale nie mieliśmy niestety żadnych ofert na wykonanie i dostawę eksponatów, więc będziemy je ponownie zamawiać i myślę, że otwarcie tego obiektu jest możliwe w przyszłym roku gdzieś w okolicach września. Planujemy otworzyć tam coś na wzór Kopernika w Warszawie, oczywiście nie na taką skalę, ale eksponaty będą służyły edukacji i rozwojowi wiedzy o nauce dla młodzieży i uczniów – mówi dyr. Wydziału Infrastruktury Miejskiej, Rafał Nakielny.

Podczas remontu nie wystarczyło już pieniędzy na odnowienie wszystkich cennych fresków.

– Elementy, na które fundusze nam pozwoliły, zostały wyeksponowane, natomiast część malowideł jeszcze została zakryta i będzie do odkrycia w kolejnych latach, jeżeli kiedyś remont tego budynku będzie przeprowadzany bądź będziemy dysponować funduszami. Wówczas będzie można przeprowadzić renowację tych polichromii, które znajdują się teraz pod tynkami bądź pod płytami gipsowo- kartonowymi. W ten sposób zabezpieczyliśmy je. Wydaliśmy około 1 miliona 300 tysięcy na wyeksponowanie elementów tych malowideł. Na cały budynek trzeba by było nawet trzy razy tyle pieniędzy przeznaczyć. Na razie miasto nie dysponuje takimi pieniędzmi, by to wszystko naraz wyeksponować.

Dwuletni remont kamienicy kosztował około 10 milionów złotych, wraz z wyposażeniem w eksponaty pochłonie w sumie około 14 milionów.

Posłuchaj:
Rafał Nakielny
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Fecko
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN