Nie chcą więcej tirów w Dolinie Popradu. Zablokowali drogę, żeby pokazać jak to może wyglądać po budowie obwodnicy! [ZDJĘCIA]

16.10.2020

Nie chcemy tranzytu tirów przez Dolinę Popradu – mówili mieszkańcy regionu, którzy protestowali dziś (16.10) na rondzie Jana Pawła II w Starym Sączu. Uczestnicy pikiety przechodzili po przejściu dla pieszych w taki sposób, że blokowany był płynny przejazd samochodów w czterech kierunkach – do Nowego i Starego Sącza, Piwnicznej i Nowego Targu. Protest był zarejestrowany, a policja kierowała ruchem tak, że kierowcy co 10 minut mogli przejechać.

Jak podkreślają protestujący, ogromne korki, które powstały w tym miejscu będą codziennością, gdy wybudowana zostanie obwodnica Piwnicznej, co w przyszłości otworzy nową drogę dla tirów na Słowację.

My nie jesteśmy za tym, żeby blokować rozwój transportu towarowego, czy uniemożliwiać rozwój podmiotów różnej maści, ale jest alternatywa. Był koncepcja drogi przez Muszynkę, która funkcjonuję w planach zagospodarowania przestrzennego od co najmniej 20 lat. Zamiast tam zupełnie poza tak dużą zabudowa w wolnej przestrzeni, to postanowiono władować tą drogę w Dolinę Popradu, gdzie nie ma na to miejsca – mówi jedna z protestujących. – I wszystko byłoby nic, gdyby uczciwie od tych kilkunastu lat społeczeństwo słyszało o takim planie, a tutaj naglę, niemal na finiszu pod tytułem obwodnicy Piwnicznej za kilkaset milionów złotych budują korytarz – dodaje.

Obwodnica Piwnicznej ma zostać wybudowana w taki sposób, że możliwy będzie przez nią przejazd samochodów o większym tonażu niż dotychczas. Protestującym nie podoba się też to, że tiry w tym miejscu przejeżdżałyby jezdniową drogą przez miejscowości takie jak Rytro, Barcice czy Piwniczna. Osoby zaangażowane w akcję podkreślają, że zmiany odbędą się też na innych częściach regionu.

Jeśli faktycznie przejdą tędy tiry tranzytem, to z tego co mi wiadomo, przewidywany ruch to 1000 tirów na dobę. Będziemy mieć ekrany po obu stronach drogi chociaż to nic nie da, bo głos będzie się niósł górami. Sama obwodnica będzie przebiegać według planu GDDKiA przez środek strefy A uzdrowiska Piwniczna, czyli tą najbardziej chronioną. Nie dość, że nikt nie będzie chciał tu odpoczywać bo stracimy największy walor jakim jest cisza, to jeszcze zabiorą nam status uzdrowiska – obawia się kolejny z protestujących mieszkańców.

Blokada ronda w Starym Sączu nie podobała się kierowcą, którzy ustawiali się tutaj w ogromnych kolejkach. Znalazła się tu też grupka osób, zarzucających pikietującym złe intencje.

My jesteśmy przeciwni temu zamieszania, które Ci ekoterrotyści z Rytra i Piwnicznej tutaj robią. Jesteśmy mieszkańcami Starego Sącza, Biegonic i nie chcemy, żeby blokowali nam tutaj rondo – mówił jeden z przeciwników protestu. – Ja jestem właścicielem firmy transportowej. Też chce żyć i jeździć. Te tiry gdzieś muszą przejeżdżać, to nie może być tak, że tu wyszła garstka ludzi i my nagle pozamykamy firmy – dodał kolejny.

Protest był już kolejną manifestacją tego typu, ale zakrojoną na większą skale. Poprzednio protestowano pod Urzędem Miasta i Gminy Piwniczna, tym razem osoby zaangażowane w akcję, chciały pokazać mieszkańcom z jakimi utrudnieniami będą musieli się liczyć jeśli ruch ciężarówek się zwiększy.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN