Chorobom reumatycznym można zapobiec!

13.05.2019

Coraz więcej osób skarży się na “łamanie, strzykanie czy rwanie w kościach”. Już 9 milionów Polaków cierpi na reumatyzm. Chorują zarówno osoby starsze, jak i młode, a nawet dzieci.

Nieleczone schorzenia reumatyczne mogą prowadzić do kalectwa – ostrzegała w programie Bez Skierowania dr n. med. Grażyna Rokita z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Reumatolog podkreślała, że w przypadku chorób reumatycznych bardzo ważna jest profilaktyka. Wielu dolegliwościom możemy zapobiec.

– Zdrowy styl życia przede wszystkim, korzystanie ze słońca, odpowiednia dieta. Są też ograniczenia, udowodniono naukowo, że palenie papierosów szkodzi zarówno stawom jak i kościom. Palenie tytoniu przyczynia się zarówno do osteoporozy jak i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Dr Grażyna Rokita zwracała uwagę, że pacjenci z chorobami reumatycznymi często popełniają błędy, np. lecząc się na własną rękę. Przestrzegała, że leki albo maści, które pomogły koleżance, nam mogą zaszkodzić.

Apelowała także aby przed wizytą u fizjoterapeuty odwiedzić lekarza, który zdecyduje jakie zabiegi będą odpowiednie dla danego schorzenia.

Całej audycji można posłuchać na rdn.pl w zakładce AUDYCJE

 

Posłuchaj:
Grażyna Rokita
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Cebula
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN