Choroby azbestozależne zbierają tragiczne żniwo w gminie Szczucin [WIDEO]

12.08.2020

Jak się okazuje międzybłoniak opłucnej, czyli jedna z chorób azbestozależnych to przyczyna 4,5% zgonów w gminie Szczucin. W całym kraju to jedynie 0,05% – mówiła w programie Słowo za słowo dr Beata Świątkowska z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi.

– Skutki zdrowotne zanieczyszczenia środowiska azbestem, szczególnie w gminie Szczucin gdzie występowało ekstremalnie wysokie narażenie na azbest. Te skutki zdrowotne są przedmiotem wieloletnich badań naszego instytutu i mojego ośrodka. Pierwszy przypadek międzybłoniaka opłucnej, który jest nowotworem swoistym dla ekspozycji na pył azbestu, niezależnym od palenia tytoniu odnotowano w gminie już w roku 1987. 

Jak zapewnia dr Świątkowska azbest można bezpiecznie usunąć.

– Te prace są wykonywane na wolnym powietrzu, więc charakter ekspozycji znacznie odbiega od tego notowanego byłych zakładach azbestowych. Musimy pamiętać, że azbest uznany jest za substancję o udowodnionym działaniu rakotwórczym, dlatego ważne jest ograniczenie emisji włókien azbestu do środowiska. Najważniejsze jest bezpieczne postępowanie z materiałami, przeciwdziałania zanieczyszczeniu otoczenia, a tym samym skuteczna redukcja ekspozycji na te włókna.

Od 2000 roku z terenu gminy Szczucin sukcesywnie usuwany jest azbest z dachów czy dróg. Obecnie trwa kampania edykacyjno-informacyjna ‘Wygrajmy z azbestem’. W każdą środę, po godzinie nie 8 rozmowa Słowo za słowo.

W każdy czwartek o 11:40 “Wygrajmy z azbestem”. Powtórka w sobotę po godzinie 10.

Posłuchaj:
Beata Świątkowska
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czernecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN