Chroń oczy przed smogiem!

30.01.2020

Wysoka zawartość pyłów w powietrzu działa negatywnie nie tylko na nasze płuca, ma także zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie oczu – przestrzegają specjaliści.

Smog powoduje podrażnienie oczu objawiające się przekrwieniem, pieczeniem, łzawieniem i ropieniem oczu, a także światłowstrętem. To z kolei znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, a z czasem może prowadzić do przewlekłego zapalenia spojówek.

Lekarz Irena Rajtar z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, która była gościem programu Bez Skierowania mówiła, że pacjenci ciągle nie dowierzają, że ich kłopoty z oczami biorą się ze smogu.

– Spojówki są bardzo delikatne i tam łatwo dostają się substancje toksyczne. Tymczasem wiele osób ciągle nie dowierza, że jego problemy z oczami biorą się ze smogu. Łatwiej jest nam przekonać alergika, że ma alergię na pyłki, kwiatów czy drzew, wtedy kiedy ma katar i łzawienie czy pieczenie oczu.

Jak w takim razie chronić oczy przed smogiem?

Przede wszystkim powinniśmy nosić okulary, nawet zerówki jeżeli nie mamy wady wzroku – radzi lekarz Irena Rajtar. Nasze oczy chronią również okulary przeciwsłoneczne.

Warto również przemywać oczy po powrocie do domu solą fizjologiczną. Jeżeli dużo pracujemy przy komputerze to możemy stosować krople nawilżające.

Całej audycji można posłuchać w zakładce RADIO-AUDYCJE.

rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Banek
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Niezgoda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN