Czy nie za ciasno na hulajnogi elektryczne?

25.07.2019

Wzorem Warszawy czy Krakowa, Tarnów także będzie miał elektryczne hulajnogi. Niektórzy pytają czy w mieście pod Górą św. Marcina nie jest na nie za ciasno? I czy będzie bezpiecznie? 

Hulajnogi mają się pojawić już w drugiej połowie sierpnia. Władze Tarnowa nie widzą problemu i nie zmieniają zdania – hulajnogi będą.

Artur Michałek z tarnowskiego Zarządu Dróg i Komunikacji nie ma obaw, że staną się one konkurencją dla miejskich rowerów. Jak mówi, wszystko po to, aby ograniczyć emisję spalin i zadbać o powietrze w Tarnowie.

– Nie obawiamy się, że hulajnogi czy skutery będą konkurencją dla roweru miejskiego. Główną ideą, która nam przyświeca jest zmniejszenie emisji spalin, zatłoczenia w ruchu drogowym i korzystanie z alternatywnych metod transportu a nie tylko z samochodów osobowych. Rower miejski choć funkcjonuje dosyć krótko, bo wprowadziliśmy go w tamtym roku jesienią, to liczba jego wypożyczeń będzie sięgała trzech tysięcy na ten miesiąc.

Tymczasem w Polsce myślą nad wycofaniem się z tego pomysłu.

Jest niebezpiecznie i panuje chaos – tak o korzystaniu z elektrycznych hulajnóg mówią włodarze innych miast.

Niepewność wynika z tego, że na razie poruszanie się e-hulajnogami nie jest regulowane przez żadne przepisy.

W chwili obecnej osoba poruszająca się na hulajnodze elektrycznej traktowana jest jak osoba piesza i powinna poruszać się po chodniku. Trwają prace mam nadzieję, że zostaną obrane kierunki, zostanie ustanowiony przepis, który wskaże nam gdzie ci kierujący mogą się poruszać tym urządzeniem – mówi Sebastian Bak, naczelnik tarnowskiej drogówki.

Policja apeluje o rozwagę. Kierujący e-hulajnogą powinien jechać powoli, zachowywać ostrożność, a także ustępować miejsca pieszym.

Przypomnijmy, że do prowadzenia tym urządzeniem wystarczy mieć zainstalowaną aplikację na telefonie i połączenie z nim karty płatniczej.

E-hulajnogi nie będą miały miejsc postojowych. Zostawić czy wypożyczyć będzie je można w dowolnym miejscu w Tarnowie. Tarnowski magistrat chce także wprowadzić miejskie skutery.

Posłuchaj:
Artur Michałek
Sebastian Bąk
Katarzyna Antosz, fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. mitrat Jan Pipka
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN