Ciężkowice. Młode pokolenie na tropie przodków

10.07.2020

“Wielu ludzi, jedna historia, czyli młode pokolenie na tropie przodków” to projekt dla dzieci i młodzieży realizowany przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice we współpracy z Bractwem Kurkowym.

Łącznie na przestrzeni kilku tygodni w projekcie weźmie udział 80 dzieci z terenu gminy.

– Pierwsza część projektu, to odwiedziny studyjne u czterech rękodzielników. To jest koronczarka, odwiedziny w pszczelej kuźni – w zagrodzie i pracowni pszczelarza w Zborowicach, odwiedzimy pracownię ceramiczną w Korzennej i gospodarstwo agroturystyczne w Jastrzębi, gdzie będą zajęcia z pieczenia chleba tradycyjną metodą – mówi Bogdan Krok, dyrektor CKiP w Ciężkowicach.

Po zakończeniu cyklu wyjazdów studyjnych uczestnicy projektu wezmą udział w stacjonarnych warsztatach cechowych, w których będą mogli sprawdzić swoje umiejętności dotyczące wybranego przez siebie rzemiosła.

W ramach projektu zaplanowano również przeprowadzenie gry terenowej podejmującej temat walk partyzanckich na Pogórzu oraz dyskusję na wzór “uproszczonej” debaty oksfordzkiej o historii regionu Pogórza z udziałem doświadczonych historyków. Do debaty zostaną zaproszeni uczniowie szkół podstawowych z gminy Ciężkowice.

Na podsumowanie działań projektowych zostanie zorganizowany piknik historyczny “Dawnych Cechów Czar”, w którym udział wezmą członkowie Bractwa Kurkowego w Ciężkowicach i sąsiadujących Bractw będących kontynuatorami tradycji cechowych, a także dzieci uczestniczące w projekcie. Podczas pikniku zostanie przeprowadzony uroczysty pochód członków Bractw w kontuszach i strojach brackich.

Projekt realizowany będzie do końca listopada bieżącego roku. Finansowany jest z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Jego wartość, to prawie 100 tysięcy złotych.

Posłuchaj:
Bogdan Krok
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN