Ciężkowice. Osuwisko w Parku Zdrojowym – przyczyny naturalne czy wina wykonawcy? [ZDJĘCIA]

28.04.2021

Między gminą a wykonawcą toczy się obecnie spór dotyczący przyczyn powstania osuwiska na drodze dojazdowej do kompleksu. Park Zdrojowy wciąż nie jest oddany do użytku.

Jak informowaliśmy, pierwotny termin oddania parku to 31 marca, jednak ze względu na spory między wykonawcą a inwestorem dotyczące wykonania poszczególnych elementów, odbioru nie podpisano.

Uszkodzeniu uległa między innymi droga dojazdowa do parku – po ulewnych deszczach nasyp, na którym droga była osadzona, osunął się, tworząc zagrożenie dla ruchu. Droga została całkowicie zamknięta.

Wykonawca zwrócił się teraz do ekspertów krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej o opinię geologiczną w sprawie czynnego osuwiska w tym miejscu, twierdząc, że powstało ono z przyczyn od niego niezależnych.

Jesteśmy na etapie opracowywania ekspertyzy, robi to renomowany ośrodek AGH, czekamy na wynik. To ma ustalić przyczynę powstania osuwiska, jak również określić metodologię zabezpieczenia skarpy i dalszych działań, które zapobiegną kolejnym ruchom osuwiskowym. Po zapoznaniu się z tą ekspertyzą, na pewno podejmiemy stosowne kroki, żeby tę sprawę rozwiązać – mówi Dariusz Zięcina, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego i Inwestycji Urzędu Gminy Ciężkowice.

Gmina nie wyklucza powołania swojego zespołu biegłych do zbadania przyczyn powstania osuwiska.

Kolejne spotkanie z wykonawcą w tej sprawie zaplanowano na 4 maja.

Posłuchaj:
Dariusz Zięcina
Anna Szczepanek, fot. Hubert Motyka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Kudłacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN