Cmentarz wojenny w remoncie

08.11.2019

Cmentarz wojenny w Brzesku – najważniejszy i największy obiekt tego typu w regionie, posiadający wyróżniającą oprawę architektoniczną, zmienia się w oczach.

W latach 1914-15 pochowano na nim blisko 450 żołnierzy armii austro-węgierskiej i ponad 64 armii rosyjskiej. Jaki jest zakres realizowanych tam prac remontowych?

Odnowione zostaną mogiły oficerskie, pojawi się na nich ponad sto nowych, czytelnych tabliczek inskrypcyjnych.

Nowy blask zyskają też pomnik centralny i pergola oraz kamienna brama z basztami.

Co ciekawe do czyszczenia zabytkowych elementów wykorzystywane są zmielone łupiny orzechów – mówi Beata Pajor główny specjalista w wydziale infrastruktury magistratu.

– Największy zakres prac przy murze, gdzie ma być usunięty pustak, założony w którymś momencie historii i uzupełniony kamieniem naturalnym, który jest już dobrany.

Remont ma kosztować ponad 300 tys zł. Do dotacji z Ministerstwa Kultury ponad 100 tysięcy z własnego budżetu przekazał samorząd Brzeska.

Dodajmy, że w ubiegłym miesiącu krakowski oddział IPN sfinansował remont cmentarza żołnierzy żydowskich w Brzesku. Jest on położony w sąsiedztwie remontowanej nekropolii w obrębie cmentarza żydowskiego. Spoczywa tam ponad 20 żołnierzy z armii austro-węgierskiej wyznania mojżeszowego.

Posłuchaj:
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN