Cmentarz żydowski będzie lepiej oznakowany

14.02.2020

Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie uzyskał grant z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na dalsze oznakowanie cmentarza żydowskiego w Tarnowie.

Wysokość dotacji wynosi ponad 15 tys. złotych.

Już wcześniej opracowaliśmy elektroniczną bazę danych, by pomagać w poszukiwaniu macew. Teraz, korzystając tak z bazy danych, jak i realizowanych oznakowań, łatwo będzie trafić do konkretnego nagrobka – mówi Adam Bartosz, prezes Komitetu.

– W tym roku dostaliśmy już pierwszy grant na cmentarz. Planowaliśmy wcześniej oznakowanie kwater, ponumerowanie, dodanie tabliczek kierunkowych, nazw alejek, żeby można się było łatwiej orientować. Dostaliśmy grant z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, więc ten cmentarz otrzyma taką bardzo mocną infrastrukturę informacyjną.

Prace rozpoczną się wczesną wiosną. W narożniku każdej z 30-stu kwater staną numerowane tablice, podobnie na głównych alejkach. Napisy będą w trzech językach: polskim, hebrajskim i angielskim.

Kolorystyka, wzornictwo, liternictwo i ogólny wygląd tablic przygotowany zostanie we współpracy ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Jednocześnie Komitet złożył wniosek i oczekuje na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o grant na kurs dla przewodników, którzy mogliby oprowadzać grupy po tarnowskim kirkucie.

Posłuchaj:
Adam Bartosz
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Stach
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN