Cmentarz żydowski będzie wyremontowany do końca roku

19.06.2018

To założenie programu rewitalizacji, której jest poddawany.

Obecnie budowany jest następny fragment ceglanego muru mającego otoczyć kirkut, wytyczono także i przygotowano do wyłożenia tłuczniem ścieżki na terenie cmentarza.

Jak mówi Adam Bartosz, przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, ścieżki te będą dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich przy jednoczesnym zachowaniu ich tradycyjnego charakteru.

Remontowany jest także pomnik, cały czas trwa spisywanie treści nagrobków znajdujących się na cmentarzu. Blisko 30 nagrobków wojennych, spośród setki przewidzianych do odnowienia, jest już odrestaurowanych, kolejnych kilkadziesiąt będzie modernizowanych lada chwila.  – Chodzi nam o to, żeby uratować te nagrobki, które są postawione na grobach sławnych rabinów, sławnych Tarnowian, osób szczególnie zasłużonych oraz te nagrobki, które wyróżniają się swoją urodą, architekturą lub wiekiem. Mniej więcej za dwa miesiące zwołamy kolejną komisję wybierającą nagrobki do renowacji, zostało nam jeszcze około trzydziestu do setki nagrobków zaplanowanych w projekcie – wyjaśnia Adam Bartosz.

Na terenie cmentarza powtórzone będą pomiary georadarowe, aby uściślić położenie masowych grobów. Miejsca te zostaną następnie wyraźnie oznaczone, żeby odwiedzający cmentarz po nich nie przechodzili.

Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej nie zebrał jeszcze całej kwoty potrzebnej do wkładu własnego do projektu, jednak Adam Bartosz liczy, że brakująca suma wpłynie na konto Komitetu.

 

Posłuchaj:
Adam Bartosz
Wydawca, Agnieszka Drozd
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
play
NS - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN