Cmentarz żydowski w Krościenku ma być odnowiony

16.01.2018

Cmentarz żydowski w Krościenku nad Dunajcem znajduję się na skarpie przy ulicy Sobieskiego. Można go dostrzec jadąc drogą wojewódzką w kierunku Nowego Sącza. Gdy się jednak przyjrzymy, nic nie wskazuje na to, że jest to miejsce, gdzie przed II wojną światową chowani byli Żydzi. O tym, że jest to cmentarz, świadczy tylko jeden zachowany grobowiec bogatego kupca ze Szczawnicy.

Cmentarz został całkowicie zniszczony i zdewastowany w czasie II wojny światowej – tłumaczy historyk Krzysztof Koper. – Odrestaurowano tam tylko jeden grób. Zachowało się tam kilka macew, porzuconych w gąszczu i odnalezionych przez pasjonatów historii – dodaje.

Nekropolia powstała w połowie XIX wieku. Był to okres, gdy społeczność Żydowska była najliczniejszą mniejszością narodową w regionie.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej, Żydzi stanowili prawie 25 procent populacji Krościenka. To było bardzo pokojowe współistnienie. Zajmowali się tutaj usługami, handlem oraz wprowadzili komunikację automobilami do Starego i Nowego Sącza. Byli przedsiębiorcami i ta społeczność bardzo szybko się rozrastała – dodaje historyk.

Na pomysł  odnowienia nekropoli wpadli działacze Sądeckiego Sztetla. W ten sposób chcą upamiętnić żydów mieszkających na terenie Krościenka i Szczawnicy.

Marzy nam się, aby ten cmentarz uporządkować całkowicie – tłumaczy Łukasz Połomski. – Naszym głównym celem jest wykonanie macewy pomnika, który stanie na środku tej nekropolii – dodaje.

Na pomniku znajdą się nazwiska Żydów, którzy zostali zamordowani przez nazistów między 1939 a 1942 rokiem. Remont obejmie także wymianę ogrodzenia.

Nie jest to jednak pierwsza próba renowacja nekropoli. Teren cmentarza jest własnością gminy, dlatego kilka lat temu uporządkowano to miejsce. Jak dodaje Jan Dyda, wójt Krościenka nad Dunajcem, urząd pomoże także w tym remoncie.

Nie ukrywam zadowolenia z tego, ponieważ podniesie to atrakcyjność tego miejsca. Dodatkowo będzie to forma upamiętnienia tych osób, które zginęły w tragiczny sposób, a były mieszkańcami Krościenka nad Dunajcem – dodaje wójt.

Koszt remontu to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego pomysłodawcy tego projektu stworzyli internetową zbiórkę, gdzie chętni mogą wpłacać pieniądze. Na razie udało uzbierać się połowę z zaplanowanych 20 tysięcy złotych. Prace przy renowacji cmentarza ruszą w ciągu najbliższych miesięcy. Według pomysłodawców akcji, pierwsze efekty remontu zobaczymy już w czerwcu. Zbiórkę można wesprzeć za pośrednictwem portalu pomagam.pl.

Posłuchaj:
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN