Cmentarz Żydowski otwarty dla zwiedzających

14.07.2019

Nekropolię w czasie wakacji można odwiedzać od godziny 8.00 do 18.00. Za pośrednictwem RDN pytali o to zarówno mieszkańcy Tarnowa i regionu, jak i turyści.

Osoby zwiedzające mogą korzystać z wytyczonych alejek oraz specjalnych tablic informacyjnych.

To bardzo pomaga w poznaniu historii tego miejsca – mówi Adam Bartosz, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Jest to bardzo łatwe, ponieważ jest tam wytyczony szlak, oznakowany tablicami w języku polskim oraz angielskim. Poza tym funkcjonuje aplikacja i przy każdej tablicy można wysłuchać po polsku czy też angielsku historii cmentarza czy też poszczególnych kwater oraz biografii osób tam leżących. Poza tym jest wydany przewodnik w języku polski oraz angielskim.

Podczas Dni Pamięci Żydów ‘Galicjaner Sztetl”, cmentarz można było zwiedzać z przewodnikiem.

Chcemy, aby takie odwiedzanie tego miejsca odbywało się cyklicznie kilka razy w roku – dodaje Adam Bartosz.

Będziemy urządzać grupowe zwiedzanie z przewodnikiem. Ale to też nie mamy jeszcze wypracowanego programu. Dlatego, że poza moją osobą, nie mamy jeszcze wykształconych przewodników, którzy by mogli fachowo oprowadzać. To jest kwestia personelu, by ktoś był i oprowadzał. Nasz komitet działa na zasadzie wolontariatu. Mamy również stażystów, ale oni są tylko na pewien czasu.

Po renowacji cmentarza wytyczono alejki, pojawiły się również tablice informacyjne. Co ciekawe, można także zwiedzać dom przedpogrzebowy, w którym zgromadzono pamiątki wiązane z historycznymi uroczystościami.

RDN _, foto.: Janusz Ryś
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Stach
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN