Cmentarz żydowski otwarty po renowacji [ZDJĘCIA]

27.06.2019

Uroczystej rekonsekracji nekropolii dokonali przedstawiciele narodowości żydowskiej z całego świata.

Wielu z nich to potomkowie rodzin żyjących przed II wojną światową w Tarnowie. – To wzruszające, że udało się uratować tak cenny zabytek – mówi Elizabeth Szancer, wnuczka tarnowskich właścicieli młyna.

– Jestem bardzo wzruszona, ja myślę że moja rodzina, która jest tu pochowana, że oni są gdzieś tu dzisiaj i patrzą na nas, co zrobiliśmy na tym cmentarzu. To dla mnie ma duże znaczenie. Te groby były zniszczone i połamane, bardzo źle to wyglądało. Odwiedzając Tarnów zadeklarowałam się, że będę pomagać w renowacji.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich mówi, że tarnowscy Żydzi byli ważnymi obywatelami miasta oraz całego kraju.

– Tarnowscy żydzi należeli do bardzo ważnej społeczności. Byli ważni dla Polski, a także dla Tarnowa. Ten projekt to jest fantastyczna współpraca, lokalnych żydów, tych rozsianych po całym świecie czy też ludzi z Tarnowa. Oczywiście nasz ulubiony Adam Bartosz. I to jest znak, jak wygląda współpraca, kiedy jest coś niemożliwe.

W pierwszym etapie zmodernizowany został mur wokół tarnowskiego cmentarza żydowskiego. – Odbudowaliśmy wiele grobów, a dla odwiedzających powstały alejki – mówi Janusz Bogacz, zastępca prezesa Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.

– Odrestaurowanie i zakonserwowanie ponad stu pomników na grobach. Następna rzecz to urządzenie tutaj możliwości przebywania tutaj i zwiedzania. Cały system alejek i ławek oraz oświetlenie. Należało również doprowadzić ten cmentarz do możliwości korzystania z niego przez osoby niepełnosprawne. Została wybudowana specjalna pochylnia dla osób niepełnosprawnych.

Otwarcie cmentarza zainaugurowało 24.Dni Pamięci Żydów Galicyjskich – Galicjaner Sztetl.

W ramach festiwalu organizowane będą koncerty pod tarnowską Bimą, a także spektakle teatralne oraz spotkania i rozmowy z historykami i artystami.

Posłuchaj:
Elizabeth Szancer
Michael Schudrich
Janusz Bogacz
RDN _, fot. Janusz Ryś - Photohunter
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN