Cmentarze otwarte całą dobę

23.10.2019

Cztery dni będą otwarte całą dobę cztery tarnowskie cmentarze w związku z uroczystością Wszystkich Świętych. To jedne ze zmian, które wprowadza Miejski Zarząd Cmentarzy w najbliższym czasie.

Jest taka potrzeba – mówi RDN Maria Wójcik, dyrektor MZC.

– Do późnych godzin nocnych, a zwłaszcza Cmentarz Stary, nekropolie nasze są odwiedzane. Trudno uchwycić moment kiedy należałoby je zamknąć, więc doszliśmy do wniosku, że przez te cztery dni w roku, czyli od 1 do 4 będą otwarte całodobowo.

Przed uroczystością Wszystkich Świętych udało się zakończyć wiele inwestycji na czterech tarnowskich nekropoliach, głównie na Starym Cmentarzu w Tarnowie – dodaje Maria Wójcik.

– W tym roku udało nam się odnowić 6 grobów legionistów, które znajdują się w Kwaterze Powstańczej, ponadto odnowiliśmy Pomnik Rabacji. Z innych inwestycji na Starym Cmentarzu, bardzo cieszymy się z oddania stacjonarnych toalet dla odwiedzających cmentarz, były bardzo potrzebne.

Inwestycje dotyczyły także cmentarza w Mościcach, gdzie m.in. dobiegają końca prace przy remoncie kaplicy. Ponadto na cmentarzu w Krzyżu utwardzono alejki.

Udało się również dokończyć inwentaryzację elektroniczną już wszystkich cmentarzy – wylicza dyrektor Miejskiego Zarządu Cmentarzy.

– Cmentarz w Krzyżu był ostatnim, który jej nie miał. Obecnie wchodząc w zakładkę Grobonetu można już spokojnie odnaleźć osobę bliską zmarłą i grobowiec tam znajdujący się.

Te prace trwały 6 lat. Obecnie trwa weryfikacja.

Udostępniony został nowy portal, który zawiera oprócz wyszukiwarki internetowej zmarłych również tzw. księgi pochowań, które zostały zeskanowane. To ponad 30 tys. wpisów, które są udogodnieniem dla osób, które poszukują bliskich zmarłych.

Posłuchaj:
Maria Wójcik
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Pieniążek
play
Słowo za słowo (NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN