Co dalej z obniżką VAT? ‘Rząd myśli nad przedłużeniem ulgi’

20.06.2022

Tylko do końca lipca obowiązuje obniżenie stawki VAT, które zostało wprowadzone w lutym wraz z tarczą antyinflacyjną. Po tej dacie stawki mają wrócić do poprzednich wartości, co przy obecnej inflacji spowodowałoby, że Polacy musieliby jeszcze mocniej sięgnąć do kieszeni.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wiesław Krajewski w programie Słowo za Słowo powiedział, że w najbliższym czasie rząd będzie debatował w tej sprawie i nie jest wykluczone, że obniżka VAT zostanie przedłużona na kolejne miesiące.

– Decydentem i inicjatorem regulacji podatkowych jest rząd. We wtorek będzie posiedzenie rządu i być może na nim pojawi się kolejny pomysł o przedłużeniu tarczy antyfinflacyjnej w zakresie podatku VAT, bo w tej chwili fatycznie mamy zmniejszony VAT na paliwo, gaz, nośniki energii i nie tylko.

Gość Radia RDN podkreślał jednak, że od 1 lipca w ramach tarczy antyinflacyjnej zostaną wprowadzone kolejne ulgi. Stawka podatku PIT spadnie z 17 na 12 procent, co ma wpłynąć na podwyżkę wynagrodzeń.

Wiesław Krajewski zapytany o zmniejszenie trendu inflacyjnego powiedział, że na obecną chwilę trudno cokolwiek wywnioskować, zwłaszcza w czasie trwającej wojny na Ukrainie. Jak jednak dodaje, ma nadzieję że w najbliższym czasie rząd podejmie szereg inicjatyw, które mają na celu zredukowanie negatywnych skutków gospodarczych.

– Inflacja nie jest dobrym elementem naszego życia społeczno-gospodarczego, ale znaleźliśmy się w takiej spirali nie od nas zależnej i myślę, że polski rząd i parlament w ciągu najbliższych miesięcy w jakiś sposób załagodzą skutki szalejącej inflacji.

Według Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w Polsce w maju osiągnęła rekordowy poziom 13,9 procent i wciąż się może zwiększać.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN