Co dalej z sytuacją finansową w nowosądeckim MPK?

03.02.2021

Jeśli spółce nie uda się utrzymać płynności finansowej na cały rok liczba kursów, ale też etatów może być zmniejszana – mówi wiceprezydenta Nowego Sącza Artur Bochenek. Wciąż niepewna jest przyszłość finansowa miejskiej spółki. Konieczne są oszczędności i nie pomaga fakt, że w budżecie na 2021 rok Rada Miejska ucięła przedsiębiorstwu ponad 4 miliony złotych dotacji.

Zagrożenie się pojawi w ramach wyczerpujących się środków finansowych. Pewnie w ostatnich dwóch kwartałach bieżącego roku. W chwili obecnej jeszcze jakaś płynność finansowa jest zachowana, ale skoro było potrzebne 19 milionów na cały rok to kiedyś to niecałe 15 milionów się skończy i spółka MPK nie będzie miała pieniędzy, więc musi sobie rozłożyć ten budżet, którym aktualnie dysponuje w ten sposób, żeby utrzymać płynność finansową przez cały rok.

Jak dodaje Artur Bochenek, rozwiązaniem tej sytuacji mogłaby być zmiana uchwały budżetowej.

Ruch leży po stronie prezydenta Ludomira Handzla – komentuje radny Michał Kądziołka z klubu Prawo i Sprawiedliwość-Wybieram Nowy Sącz. – Pewne obietnice wyborcze były źle wyliczone stąd teraz pojawił się ten problem – dodaje.

– Uchwały budżetowe, które podejmuje Rada Miejska są wielokrotnie zmieniane, więc na razie spółki MPK w żaden sposób nie jest zagrożony. Natomiast rzeczywiście trzeba przeanalizować ewentualną propozycję prezydenta dotyczącą wolnych środków w budżecie, jeżeli oczywiście taka wpłynie i na to my jesteśmy otwarci. takie rozwiązanie proponujemy i jesteśmy gotowi do konsultacji.

Michał Kądziołka dodaje że jego klub nie zgodzi się na pewno na to, aby w ramach środków dla MPK likwidować dotację do wody dla nowosądeczan, bo jak mówi wolne środki z budżetu, które po pierwszych miesiącach tego roku pojawią się zapewne w kwocie kilku milionów złotych, w wystarczający sposób gwarantowałyby bezpieczny budżet dla spółki MPK.

Najbliższe miesiące pokażą czy samorządowcy z Nowego Sącza będą szukać kompromisu i czy któraś ze stron sporu będzie wnosiła o zmianę uchwały budżetowej w tej sprawie.

Posłuchaj:
Artur Bochenek
Michał Kądziołka
Łukasz Raczkowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy - odc. 2
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo (NS) -Dariusz Chorużyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN