Co powstanie w pałacu Dąmbskich w Wojniczu?

18.02.2021

Wybudowany w 1876 zespół pałacowo-parkowy w Wojniczu ma w przyszłości służyć jako miejsce imprez kulturalnych i edukacyjnych dla mieszkańców. Teraz gmina podpisała umowę na przygotowanie projektu rewitalizacji tego miejsca.

Samorząd Wojnicza jest właścicielem Pałacu Dąmbskich od dziesięciu lat. Wcześniej, przed drugą wojną światową była tam szkoła, a także internat i przedszkole. Od lat 90. budynek stoi pusty i niszczeje.

Jak zapewnia burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk, ma się to zmienić. – Chcemy, aby sam pałac, przyległa willa i park służyły w przyszłości aktywizacji mieszkańców – dodaje.

– Tam będą różnego rodzaju zajęcia kulturalne, fotograficzne, jakaś izba pamięci. Chcemy, żeby to było na jak najwyższym poziomie. Z tej wilii co stoi obok pałacu chcemy zrobić piękną bibliotekę publiczną, gminną, z salą multimedialną. Jak również rozwiązania w parku, gdzie najprawdopodobniej będziemy chcieli wybudować nowy amfiteatr.

Za wykonanie projektu odpowiedzialna będzie firma Art Artur Grodziński z Tarnowa. Ma on być gotowy do sierpnia tego roku i kosztować 230 tysięcy złotych.

Tadeusz Bąk podkreśla, że remont zespołu pałacowo-parkowego w Wojniczu będzie wykonywany etapami, a jego łączna wartość ma wynieść około 15 milionów złotych.

Posłuchaj:
Tadeusz Bąk
Bartek Ziaja, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czarnecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN