Co to jest trojan? Czy może zagrozić Twojej firmie?

04.08.2021

Trojan to szkodliwe oprogramowanie, które podstępnie skłania użytkownika do instalacji na komputerze. Sprawdź, jak działa trojan i jak może zaszkodzić.

Trojan to podstępne oprogramowanie, które podszywa się pod pożyteczne aplikacje po to, żeby użytkownik sam go zainstalował. Działa niczym mitologiczny Koń Trojański – tak, żeby ofiara nie zorientowała się zbyt szybko o jego niecnych zamiarach. Jak działa trojan? Czy jest groźny dla danych firmowych? Jak się przed nim uchronić?

Trojan a wirus – na czym polega różnica?

Trojan (koń trojański) to złośliwe oprogramowanie, które podstępnie instaluje się na komputerze. Zazwyczaj podszywa się pod przydatne lub ciekawe dla użytkownika aplikacje. Często określa się go mianem wirusa, jednak nie jest to do końca poprawne. W odróżnieniu od wirusa sam nie infekuje innych plików. Ponadto trojan jest programem, a wirus kodem, który infekuje pliki. Wirusy, po zainfekowaniu plików, zmieniają ich działanie i rozprzestrzeniają się na inne elementy systemu.

Jak działa trojan?

Trojan może podszywać się pod strony wyglądające na godne zaufania – to tzw. phishing. Użytkownik, który trafi na taką stronę, jest zachęcany do pobrania aplikacji, wtyczki lub programu. Po pobraniu i uruchomieniu pliku program może domagać się uprawnień administratora (co jest częste w przypadku normalnych aplikacji) i w ten sposób, za zgodą użytkownika, może rozpocząć swoje działania. Bardzo często trojany przedostają się do naszych komputerów za pośrednictwem e-maili wyglądających jak wiadomości od dobrego znajomego lub zaufanej instytucji. Użytkownik instaluje złośliwe oprogramowanie, otwierając załączony plik lub klikając w link.

Celem trojana jest wykonanie szkodliwych czynności, takich jak:

– usuwanie i modyfikacja danych na komputerze,
– kradzież danych poufnych, np. haseł do bankowości internetowej,
– implementacja programów szpiegujących,
– otwieranie furtek do przejęcia kontroli nad systemem,
– wykorzystanie listy kontaktów i książki adresowej do rozsyłania spamu,
– zaszyfrowanie plików i domaganie się okupu za ich odblokowanie, tzw. ransomware.

Należy pamiętać, że trojany atakują nie tylko komputery stacjonarne, lecz także urządzenia mobilne.

Czy trojan może zagrozić firmie?

Oczywiście, że tak. Podobnie jak każde inne złośliwe oprogramowania i wirusy, trojany mogą bardzo zaszkodzić naszej działalności, zwłaszcza gdy za ich pośrednictwem zostaną nam skradzione wrażliwe dane. Trojan jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ działa bardzo przewrotnie. Instaluje się podstępnie, a zagrożenie długo może nie zostać zauważone.

Szczególnie niebezpieczną działalnością trojana dla Twojej firmy jest szpiegowanie i wykradanie poufnych danych użytkownika. Niepożądane jest również działanie destruktywne (kasowanie plików, uniemożliwianie korzystania z komputera lub szyfrowanie danych). Dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze zabezpieczyć sprzęt firmowy przed tego typu zagrożeniami.

Jak usunąć trojana?

W przypadku walki z trojanami najważniejsza jest profilaktyka, czyli ochrona urządzeń przed szkodliwymi programami, np. przez:

  • zainstalowanie dobrego programu antywirusowego i jego częste aktualizowanie,
  • systematyczne aktualizowanie systemu operacyjnego,
  • nieotwieranie podejrzanych wiadomości, a zwłaszcza załączonych do nich plików,
  • korzystanie tylko z zaufanych stron internetowych, zwłaszcza oferujących internetową TV, sklepów z aplikacjami czy bankowości elektronicznej.

Sprawdź ofertę Telewizji internetowej: https://www.upc.pl/telewizja/poznaj/poznaj-nasza-telewizje/horizon-go/

Co zrobić, gdy trojan już się zainstaluje i zainfekuje nasz komputer? Trzeba postępować podobnie, jak w przypadku wirusa – uruchomić program antywirusowy i przeprowadzić gruntowne skanowanie. Program powinien załatwić sprawę. Jeżeli jednak mimo wszystko mamy problem z usunięciem szkodliwego oprogramowania, powinniśmy zgłosić się do serwisu komputerowego, specjalizującego się w rozwiązywaniu tego typu problemów.

Wydawca, Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN