Co z piwnicami po Gestapo?

28.01.2021

Temat wraca po 4 latach. Wtedy miasto wykupiło piwnicę w kamienicy przy Urszulańskiej 18, gdzie niemiecka tajna policja prowadziła więzienie i przesłuchiwała więźniów podczas wojny.

Nie udało się jednak dotąd wykupić piwnic w sąsiedniej kamienicy pod numerem 20, które zdaniem konserwatora zabytków są cenniejsze historycznie, bo jest tam więcej śladów, w tym napisy i rysunki więźniów.

Urząd Konserwatorski zwracał się do władz miasta w sprawie rozszerzenia zakupu już w 2017 roku. Jak się okazuje, na razie wciąż nie ma na to szans, bo piwnice mają kilku właścicieli, a miasta nie stać na wykup.

Tymczasem przez ostatnie lata, jak informuje dyrektor Wydziału Kultury Marcin Sobczyk, miasto szukało możliwości dofinansowania remontu i uruchomienia Izby Pamięci przy Urszulańskiej 18.

Złożyliśmy końcem ubiegłego roku wniosek do programu ministerialnego “Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”, by zacząć prace – informuje dyrektor Sobczyk. – Mamy nadzieję, że ten wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, końcem lutego powinniśmy mieć odpowiedź. W tym roku powstałaby cała część dokumentacyjna, tak żeby można było przystąpić do prac. Wcześniej będziemy jeszcze szukać pieniędzy na kolejny etap, czyli już samego powstania Izby. Na tym etapie wnioskowaliśmy o 100 tysięcy zł. Ta kwota wystarczy na stworzenie inwentaryzacji i dokumentacji technicznej już samej ekspozycji.

Postępowi prac nad przygotowaniem Izby Pamięci w piwnicach po Gestapo przyglądała się ostatnio Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miejskiej.

Jak mówi Krzysztof Janas, radni liczą w tej sprawie na lobbing wicewojewody małopolskiego.

– Jednym z orędowników pomysłu w latach ubiegłych był przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Pagacz, który jest obecnie wicewojewodą. Nie ukrywam, że liczymy na to, że może on w dużym stopniu przyczynić się do tego, aby ten pomysł został zrealizowany. Nie mamy pewności, czy środki na ten cel mogą się znaleźć w gestii wojewody, ale być może jakiś lobbing na szczeblu ministerialnym pozwoli na to, że to udałoby się zrealizować.

W piwnicach budynku nr 20 przy Urszulańskiej zachowało się znacznie więcej śladów po katowanych tam więźniach.

Są ślady rysunków – ptaków, czy napisy – np. Nie dają jeść – oraz daty i nazwiska więźniów.

Pod osiemnastką zachowały się tylko elementy architektury: drzwi skoble czy wizjery.

Posłuchaj:
Marcin Sobczyk
Krzysztof Janas
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Roman Ciepiela -16.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN