Co z tarnowskim dworcem autobusowym? Ruch należy do radnych

22.03.2021

Jak informowaliśmy, prywatny właściciel dworca wypowiedział na początku marca umowę najmu przewoźnikom, którzy z niego korzystali. Tymczasem władze miasta zapowiadają starania o zachowanie obecnej funkcji tego miejsca.

Prezydent Roman Ciepiela proponuje zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, co ma uchronić dworzec przed likwidacją.

– Tarnów jest ważnym miejscem przesiadkowym, jest węzłem komunikacyjnym, jest i powinien pozostać dworzec autobusowy. To tutaj wybieramy się w dalszą, lub bliższą podróż. Taki dworzec powinien być własnością publiczną. Bardzo źle się stało, że dawny PKS, firma państwowa, potem sprywatyzowana sprzedał ten dworzec i dzisiaj mamy do czynienia z wypowiadaniem umów przewoźnikom.

Teraz ruch należy do radnych. Rada może w planie zagospodarowania wpisać, że na tym terenie nadal ma funkcjonować dworzec.

Chcemy tylko potwierdzić, to co jest wpisane w warunkach zabudowy – mówi przewodniczący Rady Miasta Jakub Kwaśny.

– Prywatny przedsiębiorca ma dzisiaj warunki zabudowy i one zakładają, że tam jest dworzec, funkcja komunikacyjna. Więc my przystępując do sporządzenia potwierdzimy to potem na sztywno w planie. Na przykład unikniemy sytuacji, że właściciel będzie się starał o zmianę warunków zabudowy na stację benzynową.

Czasu jest niewiele, bo autobusy mają przestać jeździć z dworca z końcem marca.

Tymczasem opinie wśród mieszkańców Tarnowa o likwidacji dworca są podzielone. Jedni uważają, że powinien zniknąć z mapy miasta, inni nie wyobrażają sobie czegoś innego w tym miejscu.

– No jak może być niepotrzebny, no to ja tego nie rozumiem. Muszą te autobusy gdzieś się zatrzymać, nawet te przelotne co są – Stoi taki czarny moloch, brzydkie to takie jak noc, niech to będzie przeznaczone na usługi, niech zrobią jakiś dom kultury. Po co dworzec? Nic nie jeździ tam – Tarnów potrzebuje takiego dużego dworca, nawet wyjazdy do Niemiec, to nie wiadomo skąd teraz będą.

Radni wniosek prezydenta mają rozpatrzyć już na najbliższej sesji, ta ma się odbyć 25 marca.

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Jakub Kwaśny
Mieszkańcy
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN